Krew pępowinowa - przechowywać czy nie?

Na stoliku w poczekalni w swojej przychodni ginekologicznej możesz znaleźć wiele ulotek z informacjami o przechowywaniu krwi pępowinowej. W szkole rodzenia usłyszysz wykład poświęcony temu zagadnieniu. Nawet w czasie porodu możesz zostać zapytana o to, czy wyrażasz zgodę na pobranie krwi pępowinowej. Jaką decyzję podjąć?

dzieci

Cudowna krew

W krwi pępowinowej znajduje się dwa razy więcej komórek macierzystych niż u dorosłego człowieka. Komórki krwi pępowinowej mają ogromne zdolności do podziału i różnicowania. To z nich powstały wszystkie ograny naszego dziecka, mają one szczególne znaczenie dla układu odpornościowego i krwionośnego, ponieważ dzięki nim te układy mogą się odtwarzać przez całe życie. Medycyna wiążę ogromne nadzieje z wykorzystaniem komórek macierzystych. Mówi się, że mogą mieć ogromne znaczenie w leczeniu aż 70 różnych chorób, w tym nowotworowych. Wiele osób chorych na białaczkę umiera w oczekiwaniu na dawcę szpiku, aż 40% z nich można byłoby uratować, ofiarując im krew pępowinową.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

paula19
2015-04-09 16:58:24

re: Krew pępowinowa - przechowywać czy nie?

Ja ze swojego doświadczenia wiem,że warto! żałuję tego,że nie pobrałam krwi pępowinowej od swojego pierwszego dziecka ponieważ moje drugie dziecko urodziło się z wrodzoną niedokrwistą i taka krew jest dla nas zbawienna...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz