Krzywica u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Nieleczona może doprowadzić nawet do deformacji w obrębie kręgosłupa, a także szpotawości i koślawości kończyn.

krzywica u dzieci

Krzywica, inaczej choroba angielska, to choroba, której istotą są zaburzenia we wzroście kości i ich zniekształcenia. Na krzywicę chorują głównie niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia.

Krzywica u niemowląt i dzieci najczęściej wywołana jest przez niedobór witaminy D3. Witamina ta oprócz wzmacniania układu nerwowego i odpornościowego zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, a co za tym idzie, pełni ważną funkcję w budowaniu tkanki kostnej dzieci. Następstwem niedoboru D3 w organizmie jest zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, która prowadzi do niedoboru wapnia oraz zmniejszenia zawartości substancji mineralnych w kościach, które stają się miękkie podatne na urazy i zniekształcenia. Wcześniaki i maluchy z ciąż bliznaczych są bardziej narażone na krzywicę, gdyż mają one małe zapasy witaminy D z okresu płodowego.

Inną przyczyną krzywicy u malucha może być nadmiar fosforanów w diecie (np. zbyt dużo mleka krowiego), które hamują wchłanianie wapnia lub defekty metaboliczne (np. niewrażliwość na witaminę D).

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz