Kwas DHA – ważny składnik diety Mamy i Dziecka

Jest to składnik, który w naturalny sposób nie może być syntetyzowany przez nasz organizm, dlatego musi być dostarczany z dietą bądź dodatkowo suplementowany w postaci wyselekcjonowanych preparatów. Czym jest DHA i dlaczego jest tak ważny w prawidłowym rozwoju organizmu, budowaniu zdrowia i jakości życia? Dowiedzmy się.

pregnant

W ostatnich latach coraz więcej uwagi przywiązuje się do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Szczególne miejsce zajmuje tu DHA, uznany przez niezależne grupy eksperckie za jeden z najważniejszych składników odżywczych o udowodnionym, korzystnym wpływie na zdrowie człowieka, a w szczególności kobiet w ciąży, mam karmiących, niemowląt oraz małych dzieci. DHA - co o nim wiemy?

DHA to istotny element strukturalny błon komórkowych i główny materiał budulcowy mózgu (z niego w 60% składa się kora mózgowa) oraz siatkówki oka (stanowi 95% wszystkich kwasów Omega-3 w niej obecnych). Jego spożycie na odpowiednio wysokim poziomie oddziałuje na rozwój ośrodkowego i centralnego układu nerwowego. Jak dowodzą badania, DHA (Life’s DHA) o ponad 60% zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego*, a o ponad 70% wystąpienie alergii pokarmowej, wziewnej i astmy.**

Bardzo dużą rolę w pogłębianiu wiedzy na temat kwasu dokozaheksaenowego zawdzięczamy badaniom przeprowadzonym przez prof. Susan Carlson z University of Missouri, według których DHA (Life’s DHA) o ponad 85% zmniejsza także ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu. Ta informacja szczególnie zyskuje na znaczeniu, jeśli uświadomimy sobie skalę i powszechność problemu. W Polsce 1 na 10 niemowlaków to wcześniak. W sumie każdego roku na 314 tys. porodów liczba dzieci urodzonych między 23. a ukończonym 37. tygodniem ciąży to ponad 25 tys. Zatem odsetek przedwczesnych porodów w Polsce to rozpiętość od 6 do 8,5 % - to niepokojąca tendencja na tle innych państw Europy. 

Wiemy, na co wpływa DHA i czemu zapobiega, teraz dowiedzmy się, skąd je czerpać, aby mieć pewność, że jest bezpieczne, naturalne i sprawdzone. 

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aga
2014-09-29 13:25:22

re: Kwas DHA – ważny składnik diety Mamy i Dziecka

Dziewczyny a dawkowanie zalecił Wam lekarz czy bierzecie tak jak na ulotce pregnoferu napisali?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Basia
2014-06-27 11:20:21

re: Kwas DHA – ważny składnik diety Mamy i Dziecka

Pamiętam, jak mój lekarz prowadzący non-stop mi wpajał, jaki to kwas DHA jest ważny dla dziecka i żebym nie zapominała go przyjmować :). Co do źródła DHA to powiedział, że mogą być ryby, owoce morza, ale najbezpieczniej jednak dostarczać go organizmowi w postaci kapsułek, więc brałam Pregnofer DHA.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ola
2014-07-31 21:54:09

Basia, bo to prawda kwas DHA jest bardzo ważny wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka, należy kontynuować jego przyjmowanie podczas laktacji, w obu przypadkach dobry jest pregnofer dha.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Nikola91
2014-08-31 00:02:43

Mi lekarz też zwracał uwagę na preparaty z kwasem dha,, jest bardzo ważny, tak jak Wy biorę pregnofer dha.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz