KWAS FOLIOWY Poznaj fakty i mity

Około 3/4 kobiet w ciąży i matek stosowało kwas foliowy, ale tylko 31% z nich rozpoczęło przyjmowanie tej witamy przed ciążą - wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu "Zdrowa ONA". Co zatem powinnyście wiedzieć na temat tej witaminy drogie Mamy?

kwas

Badanie to pokazuje, że wciąż jest potrzeba budowania świadomości na temat pozytywnego wpływu kwasu foliowego na przebieg ciąży i właściwe kształtowanie się zarodka. Na czym dokładnie ten wpływ polega? Razem z ekspertami programu "Zdrowa ONA" obalamy najczęstsze mity i potwierdzamy fakty związane z kwasem foliowym.

Kwas foliowy chroni przed niektórymi wadami układu nerwowego. FAKT!

Kwas foliowy jest niezbędny do powstania i wzrostu rozwijającego się płodu. Szczególnie istotny jest moment kształtowania się tzw. cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka, czyli okres między 2 i 4 tygodniem ciąży. To właśnie przyjmowanie kwasu foliowego nawet o 70% obniża prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej, do których należy bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepukliny mózgowo-rdzeniowe . W ramach Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej prowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka określono, że każda kobieta zarówno przygotowująca się jak i będąca w ciąży powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. To aż trzykrotnie więcej niż można uzyskać z samej diety.

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kapka
2018-05-17 11:43:28

Tylko dobrze też pamiętać, że w ciąży nie trzeba jeść dwa razy więcej, tylko wystarczy jakieś 500 kalorii dorzucić :) No i rzeczywiście, dobre witaminy i minerały, jak mama dha premium, to niezbędne uzupełnienie zdrowej diety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alinka
2017-05-26 15:12:11

Ogólnie rzecz biorąc im wcześniej zacznie się brać kwas foliowy tym lepiej, a najlepiej, żeby w tabletce były jeszcze inne kwasy, jak dha oraz magnez i jod, bo organizm kobiety w ciąży zużywa tego całe pokłady :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Amelina
2017-04-25 16:45:55

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa :) ale i tak trzeba już w czasie starania się o malucha wspierać się jakimś suplementem. Ja biorę mama dha premium, bo lekarz doradził mi,że warto oprócz kwasu foliowego przyjmować jeszcze dha, co też ma dobry wpływa na ukłąd nerwowy malucha.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kaska
2017-05-09 18:17:19

Też to łykam. Nie mam zamiaru potem żałować, że zrobiłam coś nie tak i mój maluch zachorował lub ja zachoruję i nie będę mogła się nim odpowiednio opiekować. Organizm kobiety w ciąży jest bardzo silny i odporny, ale odpowiednia suplementacja diety też jest konieczna, żeby się nie nadwyrężać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
palina
2017-06-27 16:54:08

Właśnie, nigdy nie można ryzykować zdrowiem dziecka. No i już nawet nie chodzi o jakieś wady rozwojowe, ale np. jak mama pożywa za mało witaminy a to po prostu może złapać niepotrzebnie przeziębienie. A w tym suplemencie jest sporo witmainy a na wzmocnienie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
~klaudynka
2014-10-01 12:58:58

re: KWAS FOLIOWY Poznaj fakty i mity

ja o bezcennej kwasu foliowego wiedzialam juz dawno, kiedy tylko zaczelam regularnie wspolzyc z partnerem, to kazdego dnia lykalam takze po 1 tabletce tej witaminy, bo przeciez zawsze moze sie zdarzyc ciaza kiedy sie wspolzyje, a zdrowie dziecka jest najwazniejsze na swiecie! kwas floiowy nie zaszkodzi, a pomoc moze:) kiedy juz bylam w ciazy, to przyjmowalam go razem z innymi witaminami dla kobiet w ciazy, ginekolog zalecil mi takze stosowanie probiotyku ginekologicznego Provag, ktory chronil pr ... zed infekcjami pochwy, zdrowie intymne w ciazy tez jest baardzo wazne! zarowno dla mamy jak i dziecka;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz