Laktoza i gluten - co zrobić, gdy uczulają? Porady dietetyczki

Wykluczanie pokarmów z diety dziecka zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza i być poprzedzone odpowiednimi badaniami.

a

Gluten i dieta bezglutenowa są na ustach wszystkich, nie tylko tych którzy z przyczyn zdrowotnych powinni wykluczyć go z diety. Podejrzenie pada również na mleko i przetwory mleczne. Kiedy zrezygnować z tych produktów? Czy warto zrobić specjalne testy? Na pewno warto dowiedzieć się jak najwięcej przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu żywienia.

Pić czy nie pić – oto jest pytanie

Mleko krowie i jego produkty mogą powodować alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Te pierwsze ujawniają się zazwyczaj w okresie niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie. Aby móc mówić o alergii, musi zajść reakcja immunologiczna, której czynnikiem wyzwalającym jest antygen - białko mleka krowiego (kazeina, betalaktoglobulina, alfalaktoalbumina). W przypadki stwierdzonej alergii na mleko krowie z diety należy bezwzględnie wyeliminować  wszystkie produkty mleczne – wyjaśnia dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz