Lamblioza. Możecie nie wiedzieć, że Wasze dziecko ją ma

Na tę typową chorobę pasożytniczą wieku przedszkolnego choruje prawie każde dziecko.

lamblioza

Przyczyną lambliozy jest pojawienie się w organizmie pasożyta, który nazywa się lamblia intestinalis. Można zetknąć się z nim w toaletach, w piaskownicy, a nawet w wodzie na basenie. Niestety choroba daje objawy tylko u ok 10% zakażonych dzieci i w dodatku są mało charakterystyczne, nie pojawiają też się systematycznie. Zazwyczaj lamblioza nie daje żadnych objawów, dlatego nie jest to choroba łatwa do zdiagnozowania.

Co to jest lamblioza?

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, po zjedzeniu lub wypiciu zanieczyszczonych produktów, ale może także dojść do przeniesienia pasożyta do układu pokarmowego na nieumytych rękach. Lamblie mają przyssawkę, za pomocą której przyczepiają się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela i tam żywią się i rozmnażają. W efekcie następuje zmniejszenie powierzchni chłonnej jelita, co upośledza wchłanianie składników odżywczych. Ponieważ lamblie rozmnażają się przez podział, ich populacja zwiększa się bardzo szybko.

Niestety jest to bardzo żywotny pasożyt, który np. w wodzie może przeżyć przez kilka miesięcy, są też często bardzo oporne na środki farmakologiczne. Szybko również rozprzestrzenia się zakażenie i może występować równocześnie u wielu osób w rodzinie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz