Leczenie boreliozy u dzieci

Wakacje to czas, kiedy dzieci są bardziej narażone na kleszcze.

kleszcz u dziecka

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób zapadających na boreliozę. Jak wynika z danych opublikowanych przez Państwowy Zakład Higieny, w tym roku nastąpił ogromny wzrost zachorowań na boreliozę. W pierwszym kwartale 2017 roku odnotowano 4,1 tys. zachorowań na boreliozę, o 1,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Już od kilku lat utrzymuje się tendencja zwyżkowa zachorowań – w całym 2015 roku było aż siedmiokrotnie więcej przypadków niż w 2001 roku.

Sanepid ostrzega przed plagą tych pajęczaków. Wiele osób sądzi, że kleszcze spadają z drzew. W rzeczywistości żyją one w ściółce - w trawach lub krzewach, w lesie, na łące, na działce lub w parkach. Kleszcze posiadają zmysły powonienia i temperatury, które umożliwiają im wykrycie "ofiary". Powszechnie uważa się, że pajęczaki te występują tylko w lesie. Tymczasem kleszcze można spotkać nawet w centrum miasta.

Co zrobić, gdy dziecko ma kleszcza? Podstawowa zasada to usunąć jak najszybciej! Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Nie wolno kleszcza usuwać placami, rozgniatać, wyciskać, wykręcać, smarować tłuszczem, środkami dezynfekującymi ani przypalać!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz