Zasady bezpiecznego stosowania leków przez dzieci [VIDEO]

Lekarstwo

„Lek bezpieczny oczami dziecka” to nowy program edukacyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, skierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Ma na celu przekazanie im w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków i zapoznanie ich z zawodem farmaceuty.

"Wraz ze swoimi współpracownikami z URPL zauważyliśmy, że bardzo często wiedza na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych jest całkowicie niedostępna dla najmłodszych. Paradoksalnie jednak to oni bardzo często są odbiorcami kampanii reklamowych różnego rodzaju farmaceutyków, które oglądają czy to w telewizji, czy choćby na bilbordach. Dzieci pod wpływem reklamy, mogą sięgać po produkty farmaceutyczne, traktując je jako cukierki lub element zabawy, a to może być przecież bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego chcemy edukować, nie tylko rodziców, ale również w miarę naszych możliwości same dzieci, uczyć je odpowiedzialnego korzystania z farmaceutyków "– wyjaśnia Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Pilotażowo program „Lek Bezpieczny oczami dziecka” został zainaugurowany 7 grudnia 2016 roku w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 175. im. Heleny Marusarzówny. 12 czerwca 2018 roku przeprowadzone zostały zajęcia, które były kontynuacją i uzupełnieniem poprzednich zajęć. Celem zajęć było uporządkowanie i poszerzenie posiadanej przez dzieci wiedzy na temat leków. Dzieci dowiedziały się co to są leki, po co się je stosuje i kto decyduje o ich stosowaniu. Szczególną uwagę uczniów zwrócono na zasady bezpiecznego stosowania leków oraz na to, że o stosowaniu leków u dzieci decyduje rodzic i lekarz lub farmaceuta.

Ponadto przedstawiono podstawowe reguły o których dzieci powinny pamiętać, w szczególności, że leków nie mogą brać samodzielnie, nie mogą ich dostawać od koleżanek lub kolegów czy od osób nieznajomych. W trakcie zajęć uczniowie klas drugich i trzecich poznali różne rodzaje (leki gotowe, leki recepturowe) i postacie leków. Dzieci dowiedziały się co to jest ulotka i jakie informacje się na niej znajdują i dlaczego ulotkę należy czytać przed zastosowaniem leku.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz