Lekarze zniechęcają rodziców do szczepienia dzieci

Lekarze uznawani są przez rodziców za najbardziej rzetelne źródło informacji o szczepieniach. Ich opiniami rodzice sugerują się w kwestii szczepień dzieci.

szczepienia dzieci

 – Niedawno rozmawiałem z koleżanką lekarką i ona zaczęła opowiadać o odczynach poszczepiennych, o ryzyku, jakie szczepienia niosą za sobą, o tym, że dziecko może zachorować. Próbowałem ją przekonać, że ryzykiem jest nie szczepienie, ale jego brak i że takie podejście może mieć dramatyczne skutki, ale to zupełnie do niej nie docierało. Skoncentrowana była tylko na niepożądanych odczynach poszczepiennych – opowiada krakowski pediatra.

Rodzice się temu poddają i niemal 12 proc. jest skłonnych zrezygnować ze szczepienia dzieci po rozmowach z lekarzami i informacjach, które na temat szczepień obowiązkowych przekazują specjaliści.

Niestety, poza rodzicami, którzy nie chcą szczepić dzieci, są też lekarze, którzy mają wątpliwości, a nawet są szczepieniom przeciwni. I jawnie o tym informują rodziców – mówi prof. Przemko Kwinta, neonatolog i pediatra, kierownik Katedry Pediatrii i Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum UJ.

Te wyniki badań niepokojące – oceniają twórcy raportu „Analizy postaw rodzicielskich wobec szczepień i ich wpływu na wdrożenie kalendarza szczepień dzieci w Polsce”, przygotowanego przez zespół lekarzy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu .

Zgadzacie się z tym? Czy lekarze powinni zniechęcać, czy rzetelnie informować? 

TW

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Beti
2018-05-31 09:44:12

Ja osobiście chodzę z dzieckiem do lekarza ,który odradza szczepienie,oficjalnie mówi jakie są powikłania.To jest decyzją każdego rodzica,więc nie powinno być żadnego przymuszania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz