Liszajec zakaźny u dzieci: leczenie

To choroba skóry, która najczęściej występuje w okresie przeziębień.

Liszaj u dziecka

Liszajec zakaźny to choroba, którą najczęściej zarażają się dzieci uczęszczające do żłobka lub do przedszkola. Najczęściej występuje w okresie jesienno- zimowym, gdy odporność organizmu spada.

W pierwszej chwili liszajec można pomylić z wirusowymi chorobami, gdyż objawia się wysypką. Tymczasem choroba jest wywołana przez paciorkowce lub gronkowce. Liszaj bywa powikłaniem wszawicy, ospy lub kontaktowego zapalenia skóry. Niestety do zrażania dochodzi niezwykle łatwo, gdyż bakterie mogą pochodzić z ogniska zakażenia, które już jest w organizmie dziecka, na przykład znajdującego się w nosie lub ranki po ukąszeniu owadów. Liszajec zakaźny często atakuje skórę już zmienioną chorobowo, gdy bariera obronna organizmu jest nadwerężona.

Liszaj: objawy

Przede wszystkim pojawia się wysypka na twarzy w okolicy nosa i ust, czasem szyi i kończynach. U maluszków może pojawić się także w okolicy pupy. Wysypka to drobne pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki po pęknięciu zasychają i tworzą charakterystyczne żółtawe strupki. Wysypka przeważnie nie jest ani bolesna, ani swędząca. Dodatkowo może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, częste oddawanie moczu lub sucha skóra. Liszajec zakaźny można pomylić z opryszczką, grzybicą, alergią, a nawet ospą wietrzną, dlatego lekarz koniecznie powinien zobaczyć wysypkę.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz