Magnez: dlaczego jest tak ważny i od czego zależy jego wchłanialność?

W telewizji, w internecie, na mieście – w każdym tym miejscu narażeni jesteśmy na atak niezliczonych komunikatów reklamowych. Być może i na większość z nich się uodporniliśmy, ale niektóre zawsze potrafią zwrócić uwagę. Które? Szczególnie te dotyczące zdrowia.

Dowiadujemy się o nowych odkryciach, cudownych recepturach czy związkach mogących powstrzymać niebezpieczne choroby. I nawet, jak na większość machniemy ręką, to słysząc znajome słowo: „magnez”, zaczynamy zastanawiać się, w czym może nam pomóc i czy rzeczywiście go potrzebujemy. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, czym się różni magnez lek od suplementu diety? Czy wiemy, jak rozpoznać wartościowy magnez, czyli ten o najlepszej wchłanialności?

Magnezu, jako jednego z najpospolitszych pierwiastków, nie trzeba specjalnie zachwalać. Z większości reklam dowiadujemy się tego, co już od dawna wiemy, że jest to dobry środek na stres, skurcze, brak koncentracji, zdenerwowanie czy nadciśnienie. Oczywiście, te informacje mogą być różnie przekazywane, a wszystko zależy od zdolności nawet całego sztabu ludzi odpowiedzialnych za marketing. Bardziej jednak niż o uświadamianie chodzi tu raczej o przypominanie, jaką magnez odgrywa w naszym życiu ważną rolę. I nie są to puste słowa, lecz sprawdzone i dowiedzione naukowo fakty. A one się koncentrują również na wchłanialności magnezu.

Dlaczego potrzebujemy magnezu

Jak donosi serwis PoradnikZdrowie.pl, magnez aktywuje blisko 300 enzymów, biorąc udział w wielu ważnych czynnościach: biosyntezie białka, przewodnictwie nerwowym, mineralizacji kości, kurczliwości mięśni czy procesach termoregulacji. Na wspomnianej stronie przeczytamy też o zbawiennym działaniu magnezu na stabilizację funkcji układu nerwowego czy usprawnienie pracy szarych komórek. Magnez bierze udział też w takich czynnościach jak przemiana węglowodanów, białek i tłuszczów, jednocześnie warunkujących dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, a szczególnie do tych, które jej najbardziej potrzebują (wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu). Dzięki takiemu działaniu organizm jest spokojniejszy, mniej nadpobudliwy, lepsza jest też pamięć i myślenie.

Z innego źródła, z portalu ABCZdrowie.pl, dowiadujemy się o jego istotnym wpływie na dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym (tzw. PMS) czy bolesnymi miesiączkami, o tym, że zapobiega migrenie i wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego. Magnez zresztą nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga leczenie, nieprzypadkowo więc podaje się go dożylnie osobom po zawale. Zatem mając problemy z nadciśnieniem tętniczym, powinniśmy pomyśleć o jego przyjmowaniu.

Magnez: Jak go tracimy, a jak możemy odzyskać?

Mimo że większość z nas zdaje sobie sprawę, jak magnez jest ważny dla organizmu, to często zaczyna nam go brakować. Współczesny szybki tryb życia, codzienny stres, dużo obowiązków, zła dieta – to wszystko pozbawia nas tej zdrowotnej substancji. I nawet nie wiemy kiedy, ale niepostrzeżenie przekraczamy rubikon, za którym czają się nieprzyjemne objawy. Są jednak pożyteczne, bo informują nas o tym, że coś jest nie tak, a przyczyną właśnie może być niedobór magnezu. Oczywiście, żeby dokładnie sprawdzić, jak jest, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli więc jesteśmy osłabieni, rozdrażnieni, doskwierają nam bóle i zawroty głowy, zaczynają nam wypadać włosy, a paznokcie stają się wyjątkowo łamliwe, to znak, że organizm chce nam coś powiedzieć. Być może chce nas przekonać do zmian, które wpłyną na lepszą kondycję.

Co więcej, jak podaje serwis MedoNet.pl czynników, przez które możemy mówić o niedoborze magnezu, jest więcej. Poza znanymi i wymienionymi wcześniej, jak stres oraz zła dieta, do tej grupy zaliczane są też inne: mniejsza niż zwykle wchłanialność magnezu (np. spowodowana przez przewlekłe biegunki), wydalanie zbyt dużej ilości magnezu z moczem (przykładowo przez spożywanie leków moczopędnych, nadużywaniu alkoholu czy kawy), stosowanie koncepcji hormonalnej czy nawet wzmożona aktywność seksualna.

Jak widać, przyczyn braku magnezu w organizmie jest sporo. A nawet jak nie odczuwamy wymienionych nieprzyjemnych objawów, warto odżywiać się tak, by dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę magnezu. Najważniejszym źródłem tego pierwiastka są produkty zbożowe, szczególnie kasze oraz produkty pełnoziarniste. Polecane są też warzywa strączkowe, orzechy, owoce morza, czekolada i kakao. Dużą dawkę magnezu znaleźć też można w groszku, szpinaku, rybach, kaszy jęczmiennej i żółtym serze.

Poza naturalnymi produktami, które dostępne są w każdym sklepie, wiele osób spożywa też magnez w tabletkach, ale jak się okazuje, nie każdy reklamowany specyfik jest taki sam, co znaczy, że jeden zawiera więcej magnezu, inny mniej. To samo powiemy o wchłanialności magnezu, bo to właśnie od tego czynnika zależy, ile tak naprawdę znajdzie się tego pierwiastka w naszym organizmie. Główny powód nieporozumień polega na tym, że dostępny jest magnez lek i magnez jako suplement diety. Ten pierwszy zapewnia efektywne działanie, czyli uzupełnienie niedoborów magnezu, ten drugi zaś tylko to obiecuje, ale nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Wyjaśnimy to poniżej.

Magnez lek vs suplement diety

Różnicę między lekiem a suplementem diety najlepiej obrazuje definicja, którą znajdziemy w raporcie przygotowanym dla Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Na stronie OSOZ.pl wyjaśnione jest dokładnie, że lek to substancja mająca właściwości zapobiegające lub leczące choroby. Używa się go w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne. Suplement diety zaś to po prostu środek spożywczy, którego jedynym celem jest uzupełnienie normalnej diety. Zawiera witaminy i składniki mineralne.

Bardzo dużo osób nie widzi tej różnicy, co zresztą widać w przeprowadzonym sondażu (dla Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research; luty 2017 rok), z którego wynika, że aż 72% Polaków przyznaje się do zażywania suplementów, z czego prawie połowa (48%) stosuje je regularnie. Na taki, a nie inny wynik badań wpływa wiele czynników, ale między innymi to, że suplementy diety są w naszym kraju reklamowane na równi z lekami. Prawdziwym zaś paradoksem jest to, że leku nie może reklamować lekarz, farmaceuta, czy osoba ubrana w strój farmaceuty, lekarza, a suplement diety wręcz przeciwnie! Więcej ciekawych wniosków znajdziemy na wspomnianej wcześniej stronie OSOZ.

Powyższe dane nie napawają optymistycznie, podobnie jak to, że choć na polskim rynku mamy mnogość preparatów magnezowych, to zdecydowaną większość z nich stanowią suplementy diety (139), leki zaś to zaledwie 17 produktów (dane ze strony Magneb6.pl).

Jak więc wybrać właściwie? Przede wszystkim, sprawdzajmy, jakie informacje widnieją na opakowaniu. Jeśli mamy do czynienia z suplementem diety, na pewno znajdziemy tam odpowiednią adnotację. Pamiętajmy, że różnica między lekiem a suplementem jest ogromna, bo lek został przebadany pod kątem skuteczności w leczeniu dolegliwości spowodowanych niedoborem magnezu, suplement zaś to produkt spożywczy. Dawki magnezu zawarte w suplementach mogą pokryć jego dzienne zapotrzebowanie, nie są to jednak dawki terapeutyczne. Tylko więc magnez lek może przynieść wymierne rezultaty.

Uwaga! Zanim zaczniemy zażywać magnez lek lub suplement diety skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.

Wchłanialność magnezu: Jaka substancja działa skuteczniej?

Magnez co prawda krąży w ludzkim organizmie w postaci jonów, ale dostarczony do niego z zewnątrz powinien mieć formę soli (związek chemiczny jonu magnezu i reszty kwasowej). Sól magnezu jest niezwykle istotna, bo decyduje o tym, jak pierwiastek będzie się przyswajał. A im większa wchłanialność soli magnezu, tym więcej jonów tego pierwiastka znajdzie się w organizmie.

W Polsce mamy dwa rodzaje preparatów pod względem stosowanej w nich soli. Jedne z nich, organiczne, zawierają składniki tj. cytrynian, hydroaspartam, mleczan, asparginian i glukonian, drugie są nieorganiczne – węglan, tlenek i chlorek. Są również dostępne preparaty zawierające tzw. chelaty magnezu, ale brak jest wiarygodnych badań potwierdzających ich skuteczność, więc nie będziemy omawiać ich w tym artykule. Dodatkowe informacje o wchłanialności znajdziemy też pod adresem https://www.magneb6.pl/wchlanialnosc%20magnezu/sole-magnezu-i-ich-przyswajalnosc.

Według przeprowadzonych badań lepszą wchłanialność magnezu zapewniają organiczne sole magnezu. Przykładem cytrynian lub mleczan magnezu na poziomie przyswajalności nawet 90%. Gorzej wypada węglan (30%), a zupełnie słabo tlenek (zaledwie 4%).

Warto również wiedzieć, że magnez rzadko występuje jako jedyny składnik, bo często łączony jest z innymi substancjami. Najbardziej znanym dodatkiem jest witamina B6, która zwiększa wchłanialność magnezu nawet do 40%! Poza tym, wykazuje inne dobre działanie, m.in ułatwia transport tego pierwiastka do komórek i minimalizuje wydalanie go z moczem, czym zwiększa jego wewnątrzkomórkowe zapasy. Czasem preparaty magnezowe sprzedaje się też z potasem, który aktywuje wiele enzymów, reguluje gospodarkę wodną ustroju oraz utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi.

Niektórzy zwracają też uwagę na inne parametry, które wpływają na lepszą wchłanialność magnezu. Jak donosi portal DomZdrowia.pl, ważne, by tabletki były przyjmowane dojelitowo, dzięki czemu magnez jest lepiej przyswajany w jelicie cienkim. Podobnie liczy się zawartość jonów magnezu w jednej tabletce, gdyż determinuje to częstość podawania danego preparatu.

Podsumowując, widzimy, jak ważna jest rola magnezu w organizmie, bo jego niedobór wiąże się z wieloma zdrowotnymi konsekwencjami. Warto więc uzupełniać jego braki, korzystając z produktów bogatych w ten pierwiastek, a dodatkowo wspomagać się wartościowym magnezem w tabletkach. Bardzo duża dostępność takich preparatów powoduje, że można się pogubić i wybrać niewystarczający suplement diety. Tylko magnez lek sprawi, że nasz organizm odczuje zmianę na lepsze. Wszystko przez właściwą wchłanialność magnezu, która zależy od rodzaju soli (zdecydowanie lepsza organiczna), dodatków (witaminy B6 i potasu) oraz w mniejszym zakresie od ilości jonów w jednej tabletce. Mając tę wiedzę, na pewno wybierzemy dobrze!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

https://www.magneb6.pl/artykuly/lek-czy-suplement-diety
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,magnez---objawy-niedoboru--w-czym-jest--produkty-bogate-w-magnez,artykul,1719855.html
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,27583,eksperci-polacy-wciaz-nie-wiedza-jak-zazywac-suplementy-diety.html
https://osoz.pl/static_files/konferencja/OSOZ_05_04_2017/SesjaD/Sesja_D_Marta_Barecka_Andrzej_Smutkiewicz.pdf
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/magnez-wzmacnia-miesnie-i-koi-nerwy-aa-Y9Mx-Enma-tQ9d.html
https://portal.abczdrowie.pl/magnez
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/magnez-tak-ale-jaki-aa-WcGd-aSw8-1U9Q.html
https://www.domzdrowia.pl/artykul/jak-wybrac-najlepszy-dla-siebie-preparat-z-magnezem-38

 

Materiał partnera

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz