Mama na spacerze – jak spacerować, by się nie pochorować?

Jeśli jesteś aktywną mamą, na pewno nie lubisz siedzieć w domu przed telewizorem i dbasz o to, aby także Twój maluch już od najmłodszych lat cenił sobie zdrowy, aktywny styl życia.

Mama na spacerze – jak spacerować, by się nie pochorować?

Niestety zdarzają się takie okresy w ciągu roku – mamy tu na myśli przede wszystkim okres jesienno-zimowy – gdy przebywanie na zewnątrz może być utrudnione, a nawet wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi. Jednak nie tylko zimno, deszcz czy wiatr stanowią zagrożenie. O wiele większym jest wszechobecny smog! Jak zatem spacerować, by się nie pochorować? Sprawdź!

Ubieraj siebie i dziecko „na cebulkę”

Pogoda lubi się drastycznie zmieniać nie tylko w górach. Postaraj się ją przechytrzyć, by nie pokrzyżowała Ci spacerowych planów. Ubierz siebie i malucha na cebulkę, czyli warstwowo. Jeśli nagle promienie słońca zaczną mocniej przygrzewać, możesz zdjąć jedną warstwę ubrań, by nie doprowadzić do przegrzania. Gdy natomiast słońce nagle zajdzie za chmury i zrobi się nieprzyjemnie chłodno, szybko coś na siebie wrzucisz.

Monitoruj pogodę

Jeśli nie masz pewności, jak naprawdę jest na zewnątrz i obawiasz się, że termometr za oknem może „oszukiwać”, bo przyświecają w niego promienie słoneczne, nie daj się zwieść. Przed dłuższą wycieczką po prostu wyjdź na chwilę przed dom, by ocenić sytuację. Oczywiście sprawdź także prognozę – niekoniecznie musi być trafna, ale da Ci pewien ogląd.

Monitoruj jakość powietrza

O ile spoglądając za okno, możesz mniej więcej ocenić, jak się ubrać, by nie zmarznąć lub nie przegrzać siebie i dziecka, o tyle już nie jesteś w stanie stwierdzić w ten sposób, jaka jest jakość powietrza. Jeżeli mieszkasz w centrum dużego miasta, musisz liczyć się z tym, że w sezonie grzewczym będzie ona pozostawiała wiele do życzenia.

Monitoruj zatem stan powietrza przy pomocy specjalnych aplikacji lub zajrzyj np. na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeśli powietrze w danym momencie jest mocno zanieczyszczone, dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego oraz dziecka, zrezygnuj ze spaceru. Gdy natomiast powietrze jest w przyzwoitym stanie, staraj się spacerować z dala od głównych ulic, gdzie stężenie zanieczyszczeń jest największe.

Stosuj kosmetyki anti-pollution

Kosmetyki anti-pollution, czyli kosmetyki antysmogowe, jak np. krem detoksykujący, chronią skórę przed szkodliwym działaniem niebezpiecznych substancji zawartych w smogu. Ponadto chronią ją przed promieniami UV i nawilżają, zabezpieczając warstwę hydrolipidową, czyli naturalny płaszcz ochronny skóry.

Dzięki kosmetykom anti-pollution cera jest gładka, doskonale nawilżona i pełna blasku. Nie ulega też tak szybko przesuszeniu, a co za tym idzie – podrażnieniom i uszkodzeniom. Sięgnij po sprawdzone rozwiązania, jak np. krem detoksykujący na noc Slow Age od Vichy, który pomoże dotlenić i zregenerować skórę. Jednocześnie ma on działanie przeciwzmarszczkowe i zapewnia skórze jędrność na dłużej.

Wyjedź z miasta!

Od dłuższego czasu w Twoim mieście jakość powietrza jest fatalna? Wyjedź z niego! Już nawet krótki pobyt poza nim – w miejscu, które pozwala odetchnąć czystym powietrzem – to najlepszy prezent dla organizmu. Nie lekceważ smogu. Nawet jeśli pewnych niebezpieczeństw nie widać gołym okiem, nie oznacza to, że one nie istnieją. Bądź czujna, dbaj o siebie i swoich bliskich!

Bibliografia:

  1. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current#, data dostępu: 10.12.2018
  2. Jak smog wpływa na organizm człowieka?, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/132277,jak-smog-wplywa-na-organizm-czlowieka, data dostępu: 10.12.2018
  3. Smog w Europie zabija, Polska w czołówce, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/133246,smog-w-europie-zabija-polska-w-czolowce, data dostępu: 10.12.2018
  4. Uwaga dzieci, idzie smog! 10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/131284,uwaga-dzieci-idzie-smog-10-rad-jak-chronic-dziecko-przed-zanieczyszczonym-powietrzem, data dostępu: 10.12.2018
Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kinia
2019-01-25 21:22:20

Odporność należy budować cały rok. Wtedy organizm szybciej dojdzie do zdrowia. Nawet jeśli mamy konieczność podania dziecku antybiotyku nie rezygnujmy z dobroczynnego działania probiotyków, ponieważ wzmocnią organizm. Większość z nas nadal nie docenia działania bakterii probiotycznych, a szkoda, bo potrafią zdziałać cuda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Iwona
2019-01-19 18:25:11

Jeśli dziecko regularnie wychodzi do spacer to się nie przeziębi. Szybciej złapie infekcję w przedszkolu niż na świeżym powietrzu. Moja złota zasada brzmi, nie przegrzewać i dbać o witaminy w diecie. Dobry probiotyk, taki jak acidolc, witamina c i dziecko naprawdę jest zdrowe. Dajmy im się pobawić w śniegu i wrócić z rumieńcami na buzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz