Mastektomia prewencyjna - okaleczenie dla zdrowia

O zabiegu profilaktycznej amputacji gruczołu piersiowego zrobiło się głośno, gdy poddała się mu znana hollywoodska aktorka Angelina Jolie. Czym jest mastektomia prewencyjna i kiedy się ją przeprowadza? Przeczytajcie!

mastektomia prewencyjna

Każdego roku 160 tysięcy Polek choruje na raka piersi. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów na świecie, ponieważ zachorowalność na tle innych chorób nowotworowych wynosi aż 23%. Rak piersi może stać się chorobą genetyczną, jeżeli mutacji ulegnie gen BRCA1 lub BRCA2 (nazwa genu pochodzi od anglojęzycznej nazwy tego nowotworu – breast cancer), który paradoksalnie w swej normalnej, niezmutowanej postaci ma za zadanie chronić przed wystąpieniem raka piersi. Wśród wszystkich chorych taka mutacja występuje u 5-10% pacjentek.

Odkrycie powiązania mutacji genów BRCA z ryzykiem wystąpienia raka piersi (z taką mutacją wynosi ono 60-80%) dostarczyło więcej możliwości do działań profilaktycznych. Pacjentki, u których rak piersi występował w rodzinie, są kierowane na badania genetyczne. Jeżeli mutacja zostanie u nich wykryta, mają do wyboru: albo coroczne USG piersi, albo poddanie się prewencyjnej (profilaktycznej) mastektomii. Ta operacja może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania (niestety, nie wyklucza go całkowicie) i zwiększa komfort psychiczny, by kobieta bardziej od innych narażona na nowotwór piersi nie żyła w ciągłym strachu o własne zdrowie. Można usunąć całą pierś wraz z brodawką albo samą tkankę piersi pozostawiwszy brodawkę. Lekarze uważają, że pierwszy typ mastektomii jest bardziej skuteczny i zmniejsza ryzyko nawet o 90%. Bezpośrednio po amputacji piersi można się poddać zabiegowi jej rekonstrukcji, co jest bardzo ważne dla kobiet, u których mastektomia może wpłynąć na negatywną samoocenę i postrzeganie własnej kobiecości. Pacjentkom, które nie zdecydowały się na prewencyjną mastektomię, a znajdują się w grupie zagrożenia, zaleca się długie karmienie piersią lub terapię hormonalną, ponieważ oba te czynniki zmniejszają zagrożenie rakiem piersi.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz