Milion dzieci rocznie umiera w dniu narodzin

W ciągu ostatnich dwudziestu lat osiągnięto ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej piątego roku życia, ale nie ma postępu w ratowaniu życia noworodków – alarmuje UNICEF Polska.

Badanie dziecka

Każdego dnia  na świecie umiera 7 tys. noworodków. Najwięcej traci życie w dniu narodzin - milion rocznie.

- Zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia, stanowią aż 46 proc. zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia – informuje UNICEF.

Ponad 80 proc. zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa.

Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

Większości z tych zgonów można by zapobiec - uważa UNICEF. Aby to osiągnąć, niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka i bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz