Co powinnaś wiedzieć na temat kataru u dzieci?

Nie wszystko, co na ten temat wiesz, jest prawdą. Wiele z nich to mity.

katar

Już od pierwszych miesięcy życia dziecka musisz się zmagać z jego infekcjami. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy bakterie i wirusy atakują ze wzmożoną siłą. Problemy z jedzeniem, spaniem i ogólne rozdrażnienie maluszka towarzyszą Ci wtedy coraz częściej. Jak poradzić sobie w tych trudnych momentach?

Nie wpadaj w panikę.

Przede wszystkim zachowaj spokój, nie każdy katar musi zakończyć się poważną infekcją. Wprost przeciwnie, możesz sporo zrobić, żeby się tak nie stało. Ważne jest to, żebyś wiedziała jak prawidłowo zareagować. Wiedza i doświadczenie to zazwyczaj siła mam, które posiadają więcej niż jedno dziecko i miały możliwość dowiedzieć się w jaki sposób radzić sobie w różnych sytuacjach. Dominka Gano, mam czwórki dzieci i współtwórczyni programu Bezpieczny Maluch, swoje doświadczenie wykorzystuje nie tylko w stosunku do własnych dzieci, ale dzieli się nim również z rodzicami, w trakcie prowadzonych warsztatów. „W przypadku kataru świetnie wiem, że szybka reakcja to podstawa. Nie ma co czekać, aż z najzwyklejszego kataru zrobi się zapalenie oskrzeli albo uszu. Dlatego każdemu z moich dzieci dopóki nie nauczyły się samodzielnie siąkać nosa, odciągałam katar aspiratorem.”- radzi Dominika.

Polecamy: Jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru u dziecka?

Oczyszczać ale jak?

Żeby nosek malucha oczyścić dokładnie i bezpiecznie, ważne jest, żeby zrobić to we właściwy sposób. I tutaj przychodzi z pomocą Metoda 3 kroków, opracowana przez markę Katarek w oparciu o opinie lekarzy. Poza aspiratorem potrzebny jest do jej  przeprowadzenia tylko roztwór soli fizjologicznej, który można kupić w każdej aptece. Pierwszy krok to rozrzedzanie wydzieliny. Żeby katar łatwiej było odciągnąć należy wkropić do noska malucha kilka kropli roztworu soli fizjologicznej. Następny krok to odciąganie kataru za pomocą aspiratora. Po oczyszczeniu noska pozostaje już tylko nawilżenie śluzówki. Wykonuje się to wkrapiając, tak samo jak w kroku pierwszym, do każdej dziurki w nosie dziecka po kropli roztworu soli fizjologicznej. W ten sposób można mieć pewność, że nosek został prawidłowo oczyszczony, a maluchowi zdecydowanie łatwiej będzie oddychać.

Różne oblicza kataru

Infekcje kataralne mogą mieć różne podłoże. Każda mama może wstępnie określić na jaki rodzaj kataru cierpi jej maleństwo. Katar przezroczysty, dość wodnisty, który wypływa z noska maleństwa, bądź powoduje częste napady kaszlu, to zazwyczaj katar wirusowy. Z kolei gęstsza wydzielina w kolorze żółtym bądź zielonym może oznaczać już infekcję bakteryjną. W przypadku niemowląt każdy rodzaj kataru powinien zostać skonsultowany z pediatrą, bowiem w tym okresie stan zdrowia dziecka może się bardzo szybko zmieniać i nawet z pozoru niewinna infekcja może być podstawą do rozwinięcia się w szybkim czasie poważnej choroby. W przypadku starszych dzieci, jeśli podejrzewa się katar bakteryjny, to również konsultacja z lekarzem jest wskazana, katar wirusowy można starać się zwalczyć domowymi sposobami, pod warunkiem że nie występują inne objawy, takie jak gorączka czy kaszel.

Zobacz też: Czy dziecko z katarem może iść do przedszkola?

O co jeszcze należy zadbać?

Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać, ponieważ mogą one ułatwić maluszkowi swobodne oddychanie. Pamiętaj, żeby mieszkanie zawsze było dobrze wywietrzone. Ważne, żeby powietrze nie było suche, można je nawilżyć za pomocą specjalnych nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Jeśli jednak nie posiadasz specjalnych urządzeń, to wystarczy na kaloryferze powiesić mokry ręcznik. W przypadku gdy dziecko poza katarem nie ma innych objawów chorobowych, to warto wychodzić z nim codziennie na krótki spacer. Ważne jest tylko, żeby pamiętać o ciepłym ubraniu, wtedy na pewno jego stan się nie pogorszy, a przewietrzenie się sprawi, że drogi oddechowe się udrożnią. Wyjątkiem są niestety miasta, w których w okresie jesienno - zimowym są duże problemy z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym smogiem. W tych miastach ze spaceru lepiej zrezygnować, a w miarę możliwości w mieszkaniu zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.

 

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz