Nawet co dziesiąty siedmiolatek może cierpieć na moczenie nocne!

To przypadłość, której nie wolno bagatelizować – może być objawem wielu poważnych chorób.

zawstydzony chłopiec

Moczenie nocne to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie snu. Problem dotyczy około 300 000 osób w wieku od 5 do 18 lat. Dziecko, które ukończyło 5 rok życia, powinno produkować 80% moczu w ciągu dnia, zaś pozostałe 20% w nocy. Taki rozkład produkcji u dziecka, którego pęcherz rozwinięty jest prawidłowo pozwala na przesypianie całej nocy. Dzieci, u których diagnozuje się moczenie nocne często w czasie dnia i nocy produkują taką samą ilość moczu.

Przez dziesięciolecia moczenie nocne dzieci było uważane za problem, który ustępował samoistnie. Z tego względu do dziś jest ono często  bagatelizowane przez rodziców. Medycyna uznaje je zaś za złożone zaburzenie, na które składa się kilka czynników takich jak dysfunkcja pęcherza moczowego oraz nadprodukcja moczu w nocy.

Pacjenci oczekują na diagnozę i skuteczne leczenie średnio 3 lata. To poważny problem, wynikający z niedostatecznej wiedzy na temat schorzenia. Natomiast, lekarz pediatra posiada pełen zestaw narzędzi diagnostycznych, by odpowiednio wesprzeć rodziców i chorego, ostatecznie kierując ich do lekarza specjalistymówi prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk, z Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii, pediatra i nefrolog dziecięcy.

Jak wygląda diagnoza?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz