Naczyniaki u noworodka. Czym są i jak je leczyć?

Naczyniaki u noworodków i niemowlaków to zmiany skórne, o które zazwyczaj niepokoją się rodzice. Czy należy się ich bać?

chlopiec-niemowlak

Naczyniaki u noworodka to zmiany skórne, których źródłem jest nieprawidłowe poszerzenie naczyń krwionośnych. Pojawiają się w zdecydowanej większości na głowie i tułowiu. Dziecko może się urodzić z naczyniakiem lub naczyniak może pojawić  się u niemowlaka po kilku tygodniach od narodzin. Z całą pewnością naczyniaki nie powstają na skutek silnego stresu kobiety w czasie ciąży! Zmiany te występują sześciokrotnie częściej u dziewczynek niż chłopców. Jeśli maluch przyszedł na świat za wcześnie lub z niską wagą urodzeniową, narażony jest na naczyniaka trzykrotnie bardziej.

Naczyniaki (znamiona naczyniowe) – rodzaje

naczyniak płaski – najpopularniejszy i budzący najmniej lęków wśród wszystkich znamion naczyniowych. Jest to płaska, czerwona lub różowo-czerwona plama o wyraźnie odgraniczonych brzegach. Naczyniak płaski ma kolor bardziej intensywny w czasie ogrzania (upał, gorączka) lub wysiłku (płacz, krzyk, złość). Zwykle występuje na czole, powiece lub karku. Z czasem nieco blednie, czasami staje się niemalże niezauważalny, ale nie ustępuje samoistnie.

naczyniak zwykły – wypukła, jasnoczerwona plama, pojawiająca się na skórze dziecka wkrótce po urodzeniu. W większości przypadków zanika w ciągu kilku lat;

naczyniak jamisty – o najbardziej intensywnej barwie, jest naczyniakiem miękkim i wypukłym. Zazwyczaj bardzo szybko rośnie, a z czasem (w okolicach 6 roku życia dziecka) zaczyna stopniowo zanikać. Naczyniak jamisty może także pojawić się na błonie śluzowej wewnątrz buzi dziecka.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz