Najnowsze badania: autyzm związany z niedoborem jednej z powszechnych witamin

Autyzm jest związany z setkami różnych mechanizmów, które prowadzą do jego powstania.

witamina D w ciąży

Naukowcy z Queensland Brain Institute przeprowadzili badania, które dowodzą, że niedobór jednej z podstawowych witamin może powodować autyzm. Przebadano ciężarne kobiety i ich potomstwo, a wyniki wykazały, że te osoby, które miały deficyt witaminy D, były na skali autyzmu znacznie wyżej niż te, które miały poziom witaminy D w normie.

Badania te wykazały, że ciężarne z niskim poziomem witaminy D w 20. tygodniu ciąży mogą urodzić dziecko, które będzie miało cechy autyzmu przed ukończeniem 6. roku życia. Profesor John McGrath, lider badaczy przyznał, że zwiększenie poziomu witaminy D może zmniejszyć częstotliwość występowania autyzmu. „Podobnie jak kwas foliowy w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, tak prenatalne suplementy witaminy D mogą zmniejszyć częstość występowania autyzmu.” – powiedział.

Powszechnie wiadomo, że witamina D jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości. Najnowsze solidne dowody pokazują, że witamina ta może wpływać również na rozwój mózgu.

Najczęściej witamina D pochodzi z ekspozycji na słońce. Wystarczy około 20-25 minut dziennie na słońcu, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. Dłuższe przebywanie na słońcu jest groźne i może wywołać raka skóry, głównie w takich krajach jak Australia. Ponadto witaminę D można znaleźć w niektórych produktach spożywczych i suplementach diety.

Profesor Andrew Whitehouse z Telethon Kids Institute powiedział, że badania oferują ciekawe możliwości, ale muszą zostać umieszczone w odpowiednim kontekście. Autyzm jest związany z setkami różnych mechanizmów, które prowadzą do jego powstania. „Badanie daje nam pojęcie o jednym z nich, ale uważam, że zanim zaczniemy myśleć o badaniach dotyczących leczenia musimy zobaczyć jak te wyniki się powielają. Wiemy, że czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju ścieżek, które mogą prowadzić do autyzmu.” – zakończył.

Kochane Supermamy, czy podczas ciąży dbałyście o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie? Czy teraz również ją suplementujecie?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dzieci! Więcej >>

kp

 

Komentarze (9)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-12-18 21:08:50

Mieszkam nad morzem Wit.D mam pod dostatkiem , a mój syn niestety ma autyzm. Miał odczyn poszczepienny na nodze,ale ponoć to nie jest przyczyną jego zaburzeń rozwojowych... brak słów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MMM
2016-12-18 10:16:54

DLCZEGO MOJ KOMENTZRZ WYSKAKUJE POD ROZNYMI NAWZAMI KILKA RAZY???!!!!!!!!!!!!!! TO MOJ KOMENT CZYLI MMM

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
MMM
2016-12-18 10:14:22

HAHA CO ZA IDIOCI ,CHCA AUTYZM ZWALKIC NA WSZYSTKO TYLKO NIE NA SZCZEPIONKI Z MNUSTWEM TOKSYN USZKADZAJACYCH MOZG I NIE TYLKO I TO PROWADZI DO AUTYZMU A NIE BRAK WITAMINY D ,CHOC TA WITAMINA JEST BARDZO WAZNA TO WSZYSCY MAJA JEJ NIEDOBOR I SZKODLIWE SUBSTANCJE ZE SZCZEPIONK NIESA NEUTALIZOWANE ZA POMOCA TEJ WIT,. NAPEWNO WYSOKI POZIOM WIT D BLOKOWALBY W JAKIMS STOPNIU DOSTEP TYCH SUBSTANCJI SZKODLIWYCH DO MOZGU I INNYCH NARZADOW PRZEZ CO ZMNIEJSZYL BY RYZYKO POWIKLAN POSZCZEPIENNYCH .ALE NIGDY ... AUTYZM NIE BYL I NIE BEDZIE POWODEM NISKIEGO POZIOMU WIT D ,TYM NAUKOWCOM CHYBA DOBRZE ZAPLACILY KONCERNY ZATAKIE BZDURY Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama 27 lat
2016-12-18 06:43:56

Całą ciążę brałam i nadal biorę mama dha premium i polecam widzę jak duza ilość dha pozytywnie wpłyneła na mojego syna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Tata
2016-12-18 11:13:48

Pewnie masz rację, ale jak piszesz mnUstwem i napewno to Ci nie wierzę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kam
2016-12-18 14:49:04

Hahaha dokladnie to samo pomyslalam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2016-12-17 21:24:09

kompletne bzdury :) większość kobiet, które znam a mają dzieci autystyczne miało wit D 3 w normie , więc ja nie wiem skąd takie brednie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ella
2016-12-18 09:06:17

Skąd możesz wiedzieć ze miały w normie poziom witaminy D? Badanie poziomomu witaminy D nie jest powszechnym badaniem bo jest dosyć drogie i lekarze niechętnie je zlecają. Mieszkamy na takiej szerokości geograficznej i takim w klimacie, że bardzo dużo osób na niedobór i powinno suplementowac się witaminą D szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kluska
2016-12-17 20:07:02

Wiec dobrze ze sie w ciąży wygrzewałam na słoneczku :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz