Nie będzie opłat za obecność rodziców przy dziecku w szpitalu

Ministerstwo Zdrowia chce uregulować warunki pobytu opiekunów przy najmłodszych pacjentach w placówkach opieki medycznej.

szpital rodzic

W resorcie zdrowia trwają pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w tym zakresie.

Obowiązująca ustawa umożliwia pobieranie opłat przez podmioty lecznicze i byłoby to zrozumiałe  oraz  logiczne, gdyby dotyczyły one konkretnych świadczeń dodatkowych, a nie samego przebywania rodzica przy dziecku. To musi zostać zmienione – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak zaznacza, samo przebywanie z dzieckiem nie powinno być żadnym kosztem, ponieważ jest to prawo rodzica oraz małego pacjenta. Podkreśla, że pobyt rodziców z dzieckiem przyspiesza powrót małego pacjenta do zdrowia i poprawia jego rokowania.

Ministerstow Zdrowia zapewnia, że w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znajdzie się wyraźny zapis, że  dyrektorzy szpitali nie będą mogli  pobierać dodatkowych opłat za sam pobyt rodziców w szpitalu. Opłaty będą mogły być pobierane tylko za korzystanie z dodatkowych usług (np. wymiana pościeli na łóżku, wyżywienie), a ich wysokość będzie musiała uwzględniać rzeczywiste koszty.

- Wychodzimy z projektem legislacyjnym, żeby raz na zawsze, jasno i czytelnie powiedzieć: za pobyt rodzica z dzieckiem nie pobieramy żadnych opłat – mówi minister Szumowski.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz