Katastrofa – ostrzegają pediatrzy. Niedługo nie będzie miał kto leczyć i operować dzieci

W Krakowie na dziecięcej kardiochirurgii jest o 30 proc. mniej zabiegów, niż można byłoby wykonać. Podobnie jest w niemal we wszystkich szpitalach pediatrycznych w Polsce.

pediatria - szpital

Kilka tysięcy lekarzy z uniwersyteckich placówek w Szczecinie, Białymstoku, Lublinie, Krakowie i Warszawie podpisało się pod listem otwartym do ministra zdrowia. Sytuacja kadrowa i finansowa klinik dziecięcych jest tragiczna – alarmują.

„Przeprowadzanie planowych wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych staje się bardzo trudne, często niemożliwe. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia małych pacjentów oraz niszczy reputację szpitala i zaufanie do pracującego w nim personelu” – czytamy w apelu.

Zabiegi specjalizacyjne borykają się z największymi problemami przez braki kadrowe.

- Przychodzę rano do szpitala i nie mogę operować, bo znów jest za mało anestezjologów – opowiada prof. Tomasz Mroczek, kardiochirurg Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. 

Zdaniem pediatrów, już w marcu przekonamy się, że system opieki nad dziećmi się wali. Dyrektorzy mają sygnały, że pracownicy oddziałów dziecięcych będą żądać podwyżek, z kolei NFZ nie zamierza zwiększać nakładów na tę część medycyny.

„Średnia wieku lekarzy pediatrów w Polsce wynosi powyżej 55 lat, a według naszych szacunkowych danych w szpitalach pediatrycznych średnia ta jest dużo wyższa. Z czego to wynika? Młodzi lekarze specjaliści niejednokrotnie częściej wybierają zdecydowanie lepiej płatną i obarczoną mniejszym ryzykiem wypalenia zawodowego pracę w POZ, a część z nich po prostu wyjeżdża za granicę” – piszą lekarze do ministra zdrowia.

Kliniki pediatryczne w Europie, o podobnym profilu i porównywalnej liczbie łóżek, zatrudniają dwa, trzy razy więcej personelu medycznego i mają budżet od 10 do30 razy większy niż polskie szpitale. A ceny sprzętu i koszty leków są już porównywalne.

Lekarze ostrzegają przed katastrofą i chcą się spotkać z ministrem zdrowia.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz