Niedobór witaminy D u dzieci - czym skutkuje?

Niedobór witaminy D u niemowląt przyczynia się do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka. Sama dieta nie wystarczy, potrzeba suplementacji. Dlaczego witamina D jest tak ważna i przez jak długi czas należy podawać ją dzieciom?

dziecko

Witamina D

Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka, na przykład wpływa na przyswajanie wapnia (jednego z najważniejszych składników kości i zębów), wspomaga układ odpornościowy, nerwowy i układ krążenia. Niemowlaki najczęściej przyjmują witaminę D3.

Skąd się biorą niedobory witaminy D?

Przede wszystkim z diety, jak wyjaśnia Agnieszka Święcicka-Ambroziak, ekspert ds. żywienia Fundacji NUTRICIA: „Niedobór witaminy D we krwi wynika wprost z jej niedoboru w diecie maluchów. Problem ten narasta z wiekiem, co świadczy o tym, że im dziecko jest starsze tym mniejszą wagę przywiązujemy do zalecanych dawek”. Witamina D powstaje w skórze pod wpływem słońca. Aby „wyprodukowała się” właściwa ilość wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. To prawda, ale wiosną i latem większość z nas używa kremów z wysokim filtrem, specjalne kremy stosujemy też u dzieci. Natomiast jesienią i zimą, kiedy nie ma odpowiedniej ilości promieni słonecznych, produkcja witaminy D w skórze jest niewystarczająca.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz