Nieinwazyjne badania prenatalne

W jakim celu się je wykonuje? Na czym polegają? O najnowszych metodach nieinwazyjnych badań prenatalnych mówi specjalista ginekolog-położnik.

ciąża

Myśl, aby dziecko urodziło się zdrowe, towarzyszy każdej kobiecie od początku ciąży.Obecnie, można to sprawdzić, zanim jeszcze maleństwo przyjdzie na świat. Nowoczesne technologie pozwalają na wykrycie ryzyka wystąpienia chorób, a co najważniejsze, są nieinwazyjne, czyli bezpieczne zarówno dla matki i płodu.

Badania prenatalne może zrobić każda kobieta spodziewająca się dziecka. Nie tylko ta, która ukończyła 35 rok życia, u której w rodzinie występowały choroby genetyczne, czy urodziła wcześniej dziecko z wadą genetyczną lub ośrodkowego układu nerwowego. Oczywiście podstawowa opieka prenatalna nie przewiduje takich badań dla kobiety bez specjalnych wskazań, ale bez konkretnego uzasadnienia każda ciężarna pacjentka może wykonać je prywatnie.

Badania prenatalne pozwalają ocenić zdrowie i rozwój płodu, a także sprawdzić, czy dziecko nie ma wad wrodzonych lub nie jest nosicielem choroby genetycznej. Postawiona diagnoza umożliwia bezpieczne prowadzenie ciąży i podjęcie leczenia, kiedy maluch jest jeszcze brzuchu matki – mówi dr n. med. Piotr Dawid, lekarz ginekolog-położnik.

Dalej kilka najważniejszych rodzajów badań prenatalnych, którym może poddać się ciężarna.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz