Niepozorna, ale groźna: SZKARLATYNA

Dziś na szczęście nie jest już tak groźna jak kiedyś. Wcześniej zagrażała nawet życiu dzieci – szkarlatyna. Być może sama przechodziłaś ją w dzieciństwie. Oto kilka najważniejszych faktów o tej chorobie, o której dziś trochę zapominamy, przez co może okazać się groźna.

dziecko

Szkarlatyna w fachowym języku nazywana jest płonicą i jest ostrą chorobą zakaźną, głównie wieku dziecięcego, wywołaną przez bakterię paciorkowca grupy A. Choroba jest rozpowszechniona na całym świecie. Przed drugą wojna światową była najczęstszą chorobą wieku dziecięcego o bardzo ciężkim przebiegu. Śmiertelność wynosiła 25% (obecnie poniżej 1%).

Większość zachorowań występuje jesienią i zimą. Z jednej strony szkarlatyna daje objawy, które trudno przeoczyć - głównie wysypkę. Obecnie jednak jej objawy mogą być bardziej nietypowe, przez co może być później rozpoznawalna i doprowadzić może do groźnych powikłań. Typowe objawy szkarlatyny to uczucie ogólnego rozbicia, wysoka gorączka, ból gardła i wysypka pojawiająca się na tułowiu oraz kończynach. Pediatrzy twierdzą jednak, że dziś szkarlatyna u dzieci nie daje wszystkich typowych objawów. Szkarlatyna u dorosłych zaś bywa mylona z silną alergią (tak, dorośli też mogą na nią zachorować, pamiętaj o tym!).

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2015-08-09 18:55:16

re: Niepozorna, ale groźna: SZKARLATYNA

Zobacz, jak schudnąć po porodzie http://tiny.pl/gx54m

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kasia
2015-08-05 16:10:22

re: Niepozorna, ale groźna: SZKARLATYNA

Fajnie ze poruszacie ten temat. Moja córeczka (2,5) niedawno przeszła szkarlatyne. W pierwszym tygodniu choroby byłam u trzech różnych lekarzy i żaden z nich nie rozpoznał szkarlatyny(nie miala wysypki oprocz dwoch krostek na nadgarstkach, jezyk spuchl ale nie bylo na nim kropek, goraczka ustapila po 4 dniach). Owszem od trzeciego lekarza dostałam antybiotyk ale na rzekomą anginę. Dziecko wracało do zdrowia ale ja nie czułam się pewna co do diagnozy, szukałam w internecie i pewnoś ... ci nabrałam dopiero po kilku dniach, kiedy z rak mojej córki zaczęła schodzić skórka. Białe platy naskorka, rozpoczęło sie od paluszkow az po tygodniu zeszło na całe dłonie. To ostatni objaw który swiadczy o przebytej Szkarlatynie. teraz - juz 2 tygodnie po, mała czuje sie dobrze, nie ma sladu po przebytej chorobie, raczki wygladaja normalnie. racja że ciężko rozpoznac chorobe, ale warto szukac dalej kiedy instynkt podpowiada ze cos jest nie tak. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz