Nieprawidłowa budowa macicy

Dowiedz się więcej o macicy dwurożnej, jednorożnej, z przegrodą, łukowatej i podwójnej.

wady macicy

Macica jest miejscem, w którym zagnieżdża się zarodek, a później rozwija się dziecko. Wady macicy budzą duży niepokój, szczególnie u kobiet planujących potomstwo, które boją się, czy nieprawidłowo zbudowana macica nie przeszkodzi im w zajściu w ciążę.

Wady w budowie macicy mogą być przyczyną niepłodności, dlatego niekiedy dopiero bezskuteczne próby zajścia w ciążę doprowadzają lekarza do problemu. Niewłaściwa budowa kobiecych narządów może także spowodować poronienie oraz przedwczesny poród. 

Dowiedz się, na czym polega nieprawidłowa budowa macicy i jaki to ma wpływ na ciążę oraz poród. 

Jak wygląda prawidłowo zbudowana macica?

Macica to narząd umiejscowiony wewnątrz miednicy mniejszej, kształtem przypomina gruszkę. Zbudowana jest z tkanki mięśniowej, od środka jest wyścielona błoną śluzową (endometrium ) i ma ok. 8 cm długości i ok. 4 cm szerokości. Macica zbudowana jest z dwóch części: trzonu, gdzie zagnieżdża się komórka jajowa oraz szyjki macicy. Obie części łączy cieśń. Górna część trzonu macicy połączona jest z jajowodami. 

Nie prawidłowa budowa macicy może być przyczyną problemów z płodnością, stwarzać zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz