Nietrzymanie moczu po porodzie (NTM)

Masz problem z nietrzymaniem moczu, kiedy kichasz, śmiejesz się, podnosisz coś ciężkiego lub ćwiczysz? Może to być objaw poważnego schorzenia, które dotyka głównie kobiety po urodzeniu dziecka i w wieku menopauzalnym. Dowiedz się, jak najlepiej zapobiegać NTM.

kobieta

Po urodzeniu dziecka wiele mam zauważa, że ma problem z utrzymaniem moczu, kiedy kaszlą, śmieją się lub dźwigają. Czasem jest to tylko problem z powstrzymaniem strumienia podczas oddawania moczu, a niekiedy konieczność częstego chodzenia do toalety, aby nie „popuścić”.

W większości przypadków chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu i jest ono dość powszechne po porodzie, szczególnie u kobiet, które rodziły kilkakrotnie. - Przyczyn NTM jest kilka, ale do najczęstszych zalicza się ciążę i poród, kiedy to mięśnie dna miednicy rozciągają się i niekoniecznie wracają do swojej formy - mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Gycentrum  w Katowicach.

Słabe napięcie mięśni ścian pochwy utrzymujących cewkę moczową i pęcherz powoduje, że pęcherz może naciskać na osłabione porodem mięśnie, powodując uchyłek pęcherza lub uwypuklenie, będące w rzeczywistości przepukliną. Małej przepukliny można nawet nie zauważyć, ale duża może przesuwać się w kierunku ujścia pochwy, a nawet się nim przedostać, powodując dodatkowe dolegliwości.

Jak zapobiegać tej dolegliwości?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz