Rodzice, którzy mają ten problem z dzieckiem, są bardziej podatni na depresję

Rodzice stresują się niemal wszystkim, co związane z dziećmi, ale jest ta jedna obawa, która wpływa na pojawienie się depresji u mamy lub taty.

sen dziecka

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) odkryli, że problemy ze snem dziecka mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne rodziców.

Wendy Hall, znawca snu i profesor pielęgniarstwa UBC powiedziała: „Mamy powody sądzić, że rodzicielska depresja może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Wiemy, że sen dziecka może wpływać na zdrowie psychiczne rodziców. Wyniki badania podpowiadają nam, że powinniśmy skupić się na rodzicach niemowląt i rozpoznawać u nich objawy depresji związane z problemami ze snem u ich kilkumiesięcznych dzieci. Często te kłopoty z zasypianiem i budzeniem się w nocy, wychodzą daleko poza granice wytrzymałości rodzicielskiego zmęczenia i niewyspania”.

Depresja mamy a sen dziecka

Wcześniejsze badania naukowe dotyczyły tego, jak depresja mamy wpływa na problemy ze snem dziecka. W badaniu opublikowanym w 2008 roku przez University of Michigan Health System stwierdzono, że niemowlęta urodzone przez matki, u których stwierdzono depresję, częściej mają problemy ze snem w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia niż niemowlęta, których mamy nie cierpiały na depresję. Inne badanie, opublikowane w Child Development w 2012 r., udowodniło, że matki mające depresję, częściej budzą swoje niemowlęta w środku nocy, co może mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci. Według CNN, rodzice z bardziej zaawansowaną depresją, w większym stopniu reagowali na drobne dźwięki dochodzące z pokoju dziecka w czasie nocy, a następnie brali niemowlę na ręce i przenosili je do swojego łóżka lub karmili nawet, jeśli maluch nie był głodny.

Problemy ze snem niemowlaka przyczyną depresji u rodziców

Naukowcy podzielili rodziców na dwie grupy. Pierwsza otrzymała fachową pomoc dotyczącą prawidłowego snu u dziecka, druga grupa otrzymała podstawowe informacje o pielęgnacji i wychowaniu niemowląt. Naukowcy ocenili poziom depresji na początku badania, a także 6 tygodni później i 6 miesięcy po zakończeniu eksperymentu. Zdaniem specjalistów, sen dzieci i nastrój rodziców poprawiły się już w pierwszych 24 tygodniach od otrzymania fachowych porad.

Warto dbać o prawidłowy sen niemowlaka, ponieważ skutki problemów ze snem odczuwa nie tylko dziecko, ale również rodzic. Walka o dobry sen dziecka ma głęboki sens dla obu stron, dziecko lepiej się rozwija, a rodzice nie są narażeni na depresję.

als

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz