Istnieje ponad 90 różnych odmian pneumokoka - czy szczepionka chroni twoje dziecko przed wszystkimi?

Od 1 stycznia 2017 roku do kalendarza szczepień weszło obowiązkowe szczepienie przeciwko pneumokokom. Obecnie jest stosowana 10-walentna szczepionka - Synflorix, jako darmowe szczepienie.

obowiązkowa szczepionka pneumokoki

Co to są pneumokoki?

Pneumokoki to bakterie tlenowe należące do grupy paciorkowców, ich druga nazwa to Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc. Bakteria ta jest z nami od tysięcy lat, bytuje przede wszystkim w jamie gardłowej i nosowej człowieka. Pneumokoki są rozpowszechnione u ludzi, większość z nas jest nosicielami tych bakterii i pozostajemy zdrowi. Bakterie te bytują na błonach śluzowych i wchodzą w skład pierwszej linii obrony przed groźnymi drobnoustrojami, pasożytami i zanieczyszczeniami. Czy warto zatem szczepić się przeciwko pneumokokom?

Zakażenie pneumokokami

W niektórych przypadkach pneumokoki mogą wywołać poważne zakażenia: ostre zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie szpiku, zapalenie stawów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zapalenie tkanki łącznej, ropień mózgu, sepsę. Bakterie te potrafią dostać się do krwi. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokami jest inwazyjna choroba pneumokokowa. Jedne osoby są bardziej podatne na zakażenie pneumokokami, inne mniej. Pneumokoki najczęściej atakują osoby z zaburzeniami odporności (wrodzonymi lub nabytymi), chorych na AIDS, osoby z brakiem śledziony lub jej niewydolnością, dzieci z implantami ślimakowymi. Większe ryzyko zachorowania na inwazyjną chorobę pneumokokową występuje u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola – ale nie u wszystkich dzieci, tylko tych, które jako dwulatki chorują na cukrzycę lub nowotwory lub przez długi czas przebywały w szpitalu i/lub urodziły się jako wcześniaki. Na inwazję pneumokoków narażone są również osoby po 65. roku życia.  Od wielu lat w Polsce jednym z zalecanych szczepień było szczepienie przeciw pneumokokom.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz