Odra na pediatrii w szpitalu w Wieruszowie

Personel medyczny Szpitala Powiatowego w Wieruszowie został zakażony odrą. Zamknięto do odwołania oddział pediatryczny.

dziecko odra

Oddział dziecięcy został czasowo zamknięty z powodu podejrzenia zachorowania na odrę lekarzy. Potwierdzono odrę u pediatry i badania przechodzi pielęgniarka z tego oddziału. Ale sanepid podejrzewa jeszcze chorobę u kilku innych osób.

- Informacja o podejrzeniu odry u lekarki wpłynęła do szpitala z sanepidu 10 kwietnia. Jeszcze tego samego dnia wprowadzono bezwzględny zakaz odwiedzin. Zakaz już zniesiono w związku z zamknięciem pediatrii i odesłaniem medyków z tego oddziału do domów. Obecnie wszyscy są na zwolnieniach lekarskich bądź na urlopach - mówi Katarzyna Śmiałek-Kędzia z wieruszowskiego szpitala.

To pierwsze od wielu lat przypadki odry w województwie łódzkim. Trwa obecnie dochodzenie epidemiologiczne, w celu ustalenia źródła zakażenia. Istnieje niebezpieczeństwo dalszych infekcji, gdyż wirus odry jest niezwykle zaraźliwy - rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania.

Dla odry charakterystyczna jest wysypka. Występują również objawy grypopodobne, jak kaszel, wysoka temperatura, katar, ale również światłowstręt. Sama choroba może mieć lekki przebieg, groźne są natomiast jej powikłania.

Przypadki zachorowań na odrę zdarzają się bardzo rzadko, gdyż w 1975 roku wprowadzono w Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie.

TW

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kant
2018-04-15 20:49:49

Czyżby personel medyczny był na bakier ze szczepieniami???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz