Ogromne znamię na twarzy dziewczynki - czy da się je usunąć? [ZDJĘCIA]

Nietypowa przypadłość siedmiomiesięcznej Ruby to wrodzone znamię melanocytowe.

Ruby Ashby

Wszyscy mamy znamiona

Dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, w jednym z artykułów napisała: „Każdy człowiek ma znamiona melanocytowe. Pojawiają się one już w wieku 2-3 lat i przybywają do około 30 roku życia. Uważa się, że w tym wieku liczba znamion stabilizuje się. Nie oznacza to jednak, że znamiona nie mogą pojawiać się w wieku późniejszym. Przeciętny pacjent gabinetu dermatologicznego ma od 20 do 40 znamion. 

Ryzyko rozwoju czerniaka

U pacjentów z ponad 50 znamionami melanocytowymi ryzyko rozwoju czerniaka jest 5 razy większe, niż u osób z mniejszą ilością znamion, a gdy ich liczna przekracza 100 - to ryzyko jest 10 razy większe.”. Dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło podkreśla, że znamię to coś znacznie więcej niż tylko ciemna plama na skórze: „Znamię to rodzaj guza (mamy tu do czynienia z nadmiernie rozwijającymi się komórkami) wywodzącego się z melanocytów, ale tez naczyń (znamię naczyniowe), komórek naskórka (znamię naskórkowe, brodawka łojotokowa), gruczołu potowego, gruczołu łojowego i in. Guzy te wykazują łagodny i najczęściej stabilny przebieg.”. 

Poważna choroba skóry

Ruby Ashby ma tylko siedem miesięcy i jest nieświadoma tego, co rozrosło sie na jej twarzy. Średnica jej wrodzonego znamienia przekracza 20 cm, to bardzo rzadki przypadek zdarza się raz na 10 tysięcy urodzeń. Jednak znamię melanocytowe pojawia się znacznie częściej niż przypuszczamy, raz na 100 urodzeń. Zazwyczaj te znamiona są małe, mają do 2,5 cm średnicy. Ruby należy do grypy 500 tysięcy dzieci, które narodziły się z tą przypadłością.

Usunięcie znamienia

Ruby będzie miała siedem operacji, rodzice uzbierali pieniądze na te zabiegi. Natalie, mama Ruby powiedziała: „Ruby jest jak każde, normalne dziecko. Ma niezwykle wesołą osobowość, jest po prostu doskonała. Chcemy dla niej jak najlepiej. To, że urodziła się z takim znamieniem nie oznacza, że musi je mieć do końca życia. Usunięcie go wymaga czasu, ponieważ pomiędzy kolejnymi zabiegami, skóra musi się regenerować. Mamy nadzieję, że zdążymy, zanim Ruby pójdzie do szkoły.”. Usunięcie znamienia jest konieczne, ponieważ istnieje ryzyko, że znamię przeobrazi się w złośliwą postać czerniaka

Operacje Ruby

Duże znamiona są trudne do usunięcia. Jaki jest plan chirurgów? Na początek należy zająć się zdrową skórą i w pewnym miejscu pod nią umieścić silikonowy balon, który stopniowo będzie napełniany roztworem soli. Chodzi o to, aby zdrowa skóra rozciągnęła się i jej nadmiar został wykorzystany do przeszczepu w chore miejsce. Rodzicie uzbierali już sumę konieczną do wykonania pierwszej operacji. Są bardzo wdzięczni swoim darczyńcom - udało się zebrać 16 tys. dolarów. 

Mocno trzymamy kciuki za Ruby! 

M.D 

>>>

Zobacz galerię 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz