Oklepywanie dzieci - ulga w mokrym kaszlu i profilaktyka

Choroba dziecka, nawet błaha, często spędza sen z powiek rodzicom, ponieważ zdrowie pociechy stanowi jeden z najwyższych priorytetów.

niemowlę

Jedną z częstych dolegliwości u maluchów jest kaszel, szczególnie ten mokry, gdyż noworodki i niemowlęta nie najlepiej radzą sobie z wydzieliną spływającą do ich dróg oddechowych ze względu na słabo wykształcony odruch kaszlu oraz przebywanie głównie w pozycji leżącej. 

Nadmierne gromadzenie się niepożądanej wydzieliny w płucach dziecka może doprowadzić nawet do zapalenia płuc i oskrzeli. Warto pamiętać, że powodem gromadzenia się płynów w płucach może być również katar. Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa, dlatego wydzielina spływa do dróg oddechowych. Warto zatem wspomagać swoją pociechę w zmaganiach nawet z drobnymi infekcjami. Jednym ze sposobów jest oklepywanie chorego dziecka.

Wspomaganie leczenia

Jeśli zauważyliśmy, że nasze dziecko cierpi na katar albo mokry kaszel oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pediatry. Terapię lekami mukolitycznymi można jednak wspomagać tradycyjnymi metodami. Należą do nich różnego rodzaju inhalacje oraz oklepywanie dzieci. Jeśli nasze dziecko nie ma alergii, można inhalować je wodą z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub miętowego. Wspomnianymi olejkami można także skropić pościel maluszka. Skutecznym sposobem nawilżania dróg oddechowych noworodka czy niemowlęcia jest także przebywanie w zaparowanej łazience. W tym celu należy napuścić gorącej wody do wanny i posiedzieć z dzieckiem w pobliżu. 

Można także przygotować ziołowy napar. Do mikstury używamy po łyżce szałwii, tymianku i rumianku. Całość zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Parujący napar stawiamy obok łóżeczka maluszka, by dziecko mogło oddychać ziołową parą. Gdy wydzielina w drogach oddechowych pociechy jest już rozrzedzona należy zadbać o wspomaganie jej odkrztuszania. W tym celu warto regularnie oklepywać plecy dziecka.

Jak oklepywać dziecko?

Proces oklepywania niemowlęcia nie jest bardzo skomplikowany, ale należy pamiętać o kilku szczegółach, ponieważ zabieg przyniesie pożądane skutki tylko wtedy, gdy będzie wykonywany umiejętnie.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią porę. Najlepiej oklepywać niemowlę tuż po przebudzenia, ponieważ wydzielina gromadziła się w drogach oddechowych przez całą noc. Warto także powtórzyć czynność po podaniu maluszkowi leków wykrztuśnych (15-60 minut od przyjęcia leku), by ułatwić oraz wzmocnić ich działanie. Można też oklepać dziecko przed snem, by poprawić komfort snu.

Przed przystąpieniem do oklepywania należy ubrać dziecko w cienkie body, które ochroni maluszka przed dyskomfortem związanym z delikatnym uderzaniem. Nigdy nie oklepujemy dziecka na gołe plecki! Nie warto także zakładać grubych ubranek, ponieważ będą zbyt silnie amortyzować uderzenia, sprawiając, że proces nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów.

Gdy dziecko jest już gotowe do zabiegu, kładziemy  je na brzuszku, na naszych kolanach tak, by główka znajdowała się nieco niżej. Jedną ręką podtrzymujemy malucha tak, by nie upadł, drugą oklepujemy plecki. W celu zamortyzowania uderzeń, dłoń składamy w łódkę, wyginając ją tak, by w środku powstało niewielkie zagłębienie. Dziecko oklepujemy bardzo delikatnie, by nie sprawić mu bólu. Lekkie uderzenia rozpoczynamy od środka plecków w okolicy żeber. Następnie wędrujemy dłonią wyżej wzdłuż kręgosłupa (nie wolno oklepywać samego kręgosłupa!), by potem wrócić do linii dolnych żeber i rozpocząć oklepywanie w kierunku boku, pod łopatki (najpierw prawa strona, później lewa lub odwrotnie).

Oklepywanie dziecka powinno być miarowe, delikatne, choć zdecydowane, ale nie powinno być dłuższe niż 3-4 minuty. Trzeba uważać, by nie zmęczyć i nie rozdrażnić dziecka. Celem zabiegu jest przecież przyniesienie mu ulgi.

Niewątpliwą zaletą oklepywania jest przyspieszenie procesu zdrowienia dzieci, jednak warto pamiętać, że regularne powtarzanie czynności w przypadku niemowląt często cierpiących na infekcje dróg oddechowych, w tym kaszel mokry i katar, może mieć doskonałe działanie profilaktyczne. Minimalizuje bowiem ryzyko zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli oraz strzeże przed dyskomfortem związanym z gromadzeniem wydzieliny w płucach. 

Należy jednak pamiętać, że chęć oklepywania dziecka należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, a jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo przeprowadzić zabieg, warto zapytać kogoś bardziej doświadczonego lub poradzić się pediatry.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz