OKSYTOCYNA a ciąża i PORÓD

Na trudne pytania odpowiada ginekolog-położnik.

ciąża

Gdy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, wielu kobietom towarzyszy ogromne podekscytowanie, radość, ale i niepokój. W miarę jak rośnie brzuszek szukamy coraz więcej informacji o rozwoju maleństwa, o porodzie, o karmieniu piersią. Jednym z pojęć jakie wtedy zaczynają istnieć w słowniku przyszłej mamy jest oksytocyna - hormon kojarzący nam się przede wszystkim z porodem.

Na kilka pytań o rolę oksytocyny w trakcie rozwiąznia odpowiada Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z dziewiętnastoletnią praktyką, od sześciu lat ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku.

W trakcie porodu... 

W czasie porodu oksytocyna jest naturalnie wydzielana przez organizm. Bywa jednak, że personel medyczny musi zastosować kroplówkę z oksytocyną, aby wspomóc poród. Czy oksytocyna naturalnie wydzielana przez organizm różni się od syntetycznej?

Przemysław Binkiewicz: Jest to ten sam hormon tak naprawdę. Jeżeli kobieta jest przygotowana do porodu, to osiąga w którymś momencie wrażliwość na oksytocynę – receptory, które mają za zadanie wychwycić ten hormon, zaczynają być na nie wrażliwe. Stąd takie skojarzenie, że poród można wywołać oksytocyną, jednakże jest to możliwe wtedy, kiedy kobieta osiągnie odpowiedni stopień wrażliwości na ten hormon. Podawanie oksytocyny wcześniej nie przynosi spodziewanego efektu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz