Zapalenie oskrzelików – ostra choroba występująca głównie u dzieci

Dzięki właściwemu postępowaniu, zapalenie oskrzelików u dzieci nie będzie wymagało hospitalizacji.

choroba niemowlaka

Zapalenie oskrzelików to ostra choroba infekcyjna dolnych dróg oddechowych, w której zmiany dotyczą drobnych oskrzelików. Wywołana jest najczęściej zakażeniem wirusowym lub rzadziej czynnikami toksycznymi. W 80 proc. przypadków przyczyną są wirusy RS (wirus nabłonka oddechowego), a w pozostałych metapneumowirus (hMPV), bocawirus (hBOV), wirus grypy, wirus paragrypy, koronawirusy, adenowirusy i rynowirusy

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez przeniesienie drobnoustrojów w trakcie kichania lub kaszlu. Źródłem zakażenia jest przede wszystkim starsze rodzeństwo uczęszczające do przedszkola lub szkoły, rzadziej osoby dorosłe - rodzice czy opiekunowie. Zapalenie oskrzelików rozwija się po ok. 5. dniach od kontaktu z wirusem.

Objawy i przebieg

Zazwyczaj na początku choroby pojawia się łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, jak katar, suche pokasływanie z towarzyszącą niewysoką gorączką. Po 2–3 dniach kaszel narasta, staje się mokry, co ma bezpośredni związek z pojawieniem się gęstej, trudnej do odkrztuszenia wydzieliny. Małe dziecko porusza skrzydełkami nosa, postękuje, męczy się przy jedzeniu, przerywa karmienie. Po rozebraniu, widoczna jest praca dodatkowych mięśni oddechowych – wciągane są międzyżebrza, dołek jarzmowy pod brodą, dołki nad- i podobojczykowe.

Objawy ostrego zapalenia oskrzelików to:

  • przyspieszone oddychanie (tachypnoe),
  • wydłużenie wydechu,
  • świsty stwierdzane w badaniu stetoskopem.

W badaniu rentgenowskim płuc widoczne są zmiany o charakterze:

  • rozdęcia płuc,
  • zagęszczenia pęcherzykowe (wywołane wypełnieniem pęcherzyków płucnych przez płyn),
  • zacienienia o charakterze guzków lub siateczkowate.

W spirometrii obserwuje się cechy obturacji oskrzeli. Natomiast w badaniu histopatologicznym tkanki płucnej stwierdza się zmiany obrzękowe i martwicze w obrębie nabłonka oskrzelików. Wnętrze oskrzelików może być wypełnione wysiękiem i śluzem.

U większości dzieci przebieg jest łagodny i nie ma konieczności hospitalizacji. Tylko 1–2 proc. dzieci wymaga pobytu w szpitalu, a u niewielkiego odsetka z nich rozwija się niewydolność oddechowa.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz