Ostre zapalenie ucha środkowego – przełom w profilaktyce?

Ostre zapalenie ucha środkowego to jedno z najbardziej rozpowszechnionych wśród małych dzieci schorzeń górnych dróg oddechowych. Szacuje się, że troje na czworo maluchów przed ukończeniem 3. r.ż. ma już za sobą przynajmniej jeden epizod z tą chorobą.

dziecko

Prawie każde dziecko, przynajmniej raz w życiu przechodzi zapalenie ucha środkowego. Epizodyczne zachorowanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia malucha. W postaci nawracającej, ostre zapalenie górnych dróg oddechowych – ucha, nosa czy gardła, staje się jednak poważnym problem nie tylko medycznym, ale również socjoekonomicznym. Przełomowe wyniki badań wskazują na istnienie wysoce skutecznej i naturalnej metody profilaktyki tych schorzeń w postaci dobroczynnego szczepu bakterii Streptococcus salivarius K12.

Ostre zapalenie ucha środkowego (OZUŚ) to jedno z najbardziej rozpowszechnionych wśród małych dzieci schorzeń górnych dróg oddechowych. Szacuje się, że troje na czworo maluchów przed ukończeniem 3. r.ż. ma już za sobą przynajmniej jeden epizod OZUŚ. Statystyki pokazują, że przed ukończeniem 18. r.ż. aż połowa maluchów choruje jednak dwa lub więcej razy. Chociaż liczba epizodów zachorowań na OZUŚ spada wraz z wiekiem, dane pokazują, że nawet w okresie dojrzewania wciąż jest to dużym problemem. Po ukończeniu 15. r.ż. zapalenie ucha środkowego występuje aż u jednego na dziesięcioro dzieci. Problem ten nie omija również dorosłych – podkreśla Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz