Ostrożnie z klimatyzacją!

Jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

klimatyzacja

Klimatyzacja stała się bardzo powszechnym i ogólnodostępnym wynalazkiem: w samochodzie, autobusie, samolocie, restauracji, centrum handlowym, a nawet w domach. W te dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni potrafi "ratować życie". Chłód, jaki daje klimatyzator, przynosi natychmiastową ulgę, ale czy taki spadek temperatury jest odpowiedni dla dzieci?

Do niedawna uważano, że różnica temperatur może wynosić 10 stopni. Ale to się zmieniło. Teraz, optymalna bezpieczna różnica wynosi 5 - 6°C. Przy większej rozbieżności łatwo o przeziębienie. Zwróć na to uwagę w hotelu podczas urlopu - zazwyczaj klimatyzacja ustawiona jest na maksimum. 

W przypadku jazdy klimatyzowanym samochodem należy przewietrzyć nagrzany samochód, schłodzić chwile wnętrze i dopiero wsadzać maluchy do fotelików. Ważne także, by wyrównywać stopniowo temperaturę pomiędzy tą, jaka jest w samochodzie, a jaka jest na zewnątrz. Należy, kilkanaście minut przed dojazdem do celu lub przed postojem wyłączyć klimatyzację zupełnie. Zwracaj uwagę jak ustawione są nawiewy od klimayzacji - by nie były skierowane bezpośrednio na dziecko. W aucie kieruj nawiew klimatyzacji na sufit lub na nogi. Ta sama zasada dotyczy klimatyzacji w domu, lub hotelu i wszędzie tam, gdzie możesz bezpośrednio sterować nawiewem. W miejscach, gdzie jest dość chłodno, a ty nie masz na to wpływu, np. w centrum handlowym czy na lotnisku, dla maluszka miej zawsze pod ręką bawełnianą czapeczkę i kocyk.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mamma
2017-08-29 15:37:10

Nie można przesadzać z klimą nawet jak jest bardzo gorąco. Takie zmiany temperatury mogą doprowadzić do przeziębień ale też negatywnie wpływają na kondycję skóry.. zauważyłam sama po swoim Adasiu że jego skóra po dłuższej jeździe autem jest strasznie sucha i taka jakby szorstka. Teraz trochę stopujemy z ochładzaniem i czasami wolimy otworzyć okna. Ostatnio kupiłam emulsję lipikar lait, która szybko przywróciła kondycję skory do odpowiedniego poziomu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz