Otyłość i nadwaga u dzieci - choroby (nie)rzadkie

Rozmowa z Marią Liburą, Prezeską Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego oraz z Anną Łęską, specjalistką ds. żywienia w edukacyjnym programie „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, na temat różnych przyczyn otyłości u dzieci i sposobach na jej zapobieganie.

a

Nadwaga i otyłość u dzieci nie są dziś chyba schorzeniami rzadkimi?

Anna Łęska: Wręcz przeciwnie. To choroba cywilizacyjna, która występuje coraz częściej, także u najmłodszych dzieci. Nadwagę stwierdzono u 14,5% dzieci w wieku 1-3 lata, a otyłość w tej samej grupie wiekowej – u 13% . I, co najważniejsze, trudno jest z nadwagi lub otyłości „wyrosnąć”. Jak wskazano w najnowszym poradniku Otyłość u dzieci i młodzieży, wydanym przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka, ponad 30% otyłych przedszkolaków i prawie 80% otyłych nastolatków prawdopodobnie będzie otyłymi dorosłymi.

Czy już w najmłodszych latach mamy wpływ na to, czy dziecko będzie miało nadwagę lub otyłość?

Anna Łęska: Właśnie w tym okresie życia dziecka nasz wpływ, jako rodziców, na jego przyszłe zdrowie, jest największy. W trakcie 1000 pierwszych dni, licząc już od poczęcia, trwa niepowtarzalny proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Organizm dziecka ma w tym czasie specjalne potrzeby żywieniowe i jest szczególnie wrażliwy, zarówno na niedobory, jak i nadmiary składników odżywczych. Warto wiedzieć, że do nadwagi i otyłości prowadzi najczęściej nieodpowiednia dieta: podawanie dziecku niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności, zawierającej nadmiar tłuszczu, soli i cukrów prostych, nieregularne spożywanie posiłków i zastępowanie ich wysokokalorycznymi przekąskami oraz ograniczenie aktywności fizycznej na rzecz np. oglądania telewizji lub grania na komputerze.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz