Pielęgnacja skóry maluszka latem

Coraz więcej jest słonecznych dni, marzy nam się plaża, kąpiele w wodzie, zabawy na plaży. Maluszki, nawet te najmniejsze, które jeszcze nie chodzą samodzielnie, uwielbiają się bawić w piasku, pluskać wodą, pozwalamy im raczkować lub biegać po trawie. Chciałoby się korzystać w pełni z uroków lata. Choć cieszy nas letnia beztroska, ważne jest zadbanie o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli to dotyczy najmniejszych dzieci.

Rodzice powinni wykazać się czujnością, obserwować warunki zarówno pogodowe, jak i te bardziej higieniczne, dotyczące np. bezpieczeństwa kąpielisk czy odpowiedniego urania dzieci, stosownie do temperatury. Wakacyjny wypoczynek mogą nam zakłócić niechciane, przykre dolegliwości, które wolelibyśmy, aby ominęły członków naszej rodziny szerokim łukiem. Odrobina wiedzy, czujności, odpowiedzialności i konsekwencji da nam solidne podstawy, by urlop nawet z maluszkami nam się udał na 100%.
Odpowiednia garderoba maluszkaMaluchy uwielbiają być na świeżym powietrzu. To zresztą jest bardzo dobre dla ich organizmu, bo są dotlenione, mają lepsze samopoczucie ogólne, lepiej śpią. Skóra dziecka niekoniecznie lubi taką pogodę. W upalne dni czyha na nią sporo niebezpieczeństw. Gorące powietrze działa wysuszająco na bardzo delikatną skórę maluszków, a zbyt intensywne słońce może powodować czasami poważne podrażnia, a nawet poparzenia i odparzenia. Żeby temu zapobiec i uniknąć problemów ze skórą malucha, trzeba pamiętać o dostosowaniu w pierwszej kolejności jego garderoby do okoliczności. Wielu rodziców ma tendencję do ubierania malca w nadmierną ilość rzeczy. Kiedy sami zakładamy koszulkę z krótkim rękawkiem przy w miarę ciepłej pogodzie, uczynienie tego samego z maluszkiem już nie jest takie oczywiste. Zarówno w lecie, jak i w zimie dzieci są często przegrzewane.

Najważniejsze jest, aby na główkę maluszka, którego zabieramy na dwór, założyć odpowiednie nakrycie głowy. Najlepsza jest czapeczka z daszkiem. Bardzo dobre są też czapeczki z doszytym kawałkiem materiału do ochrony karku, co doskonale osłania go przed słońcem. Jeszcze lepsze są kapelusiki, które chronią nie tylko czoło, kark, ale i policzki dziecka od nadmiernego słońca. Wbrew pozorom, panuje opinia, że lepiej jest ubierać ciemniejsze ubranka dzieciom, niż jaśniejsze, ponieważ przepuszczają mnie promieniowania. Niemowlęta mają swój specyficzny mechanizm termoregulacji. Przez pierwszy miesiąc życia dojrzewa ośrodek termoregulacji w mózgu maluszka. W drugim miesiącu, niewielkie zmiany temperatury otoczenia nie są już dla organizmu dziecka czymś wywołującym skrajne reakcje. Organizm jego jest już zdolny do samoregulacji w reakcji na zarówno ciepło, jak i zimno. W pierwszych tygodniach życia dziecka warto przyjąć zasadę, że nakładamy dziecku o jedną warstwę ubrania więcej niż sobie, ale z biegiem kolejnych miesięcy i lat, warto już jednak nie sugerować się tą zasadą, bo może ona dziecko doprowadzić do przegrzania. A przegrzana skóra jest skłonna do wysuszenia, a nawet staje się podatna na alergie.

 

Odpowiednia higiena ciała dzieckaPielęgnacja suchej skóry u niemowlaka wymaga odpowiedniej wiedzy rodzica. U niemowląt gruczoły potowe są jeszcze nie w pełni rozwinięte. Cały pot na ich skórze od razu praktycznie jest w krótkiej chwili mokry i lepki. To właśnie z tej przyczyny bezpośrednio dochodzi do odparzeń i otarć. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że dobrym sposobem na zawalczenie z tymi dolegliwościami, jeśli już się pojawią, warto robić kąpiele w letniej wodzie i to nawet w środku dnia. Odświeżenie maluszka zrelaksuje ogólnie dziecko i przy okazji uwolni je od potu, który może wywoływać kolejne podrażnienia. Pieluszkowe zapalenie skóry, czyli pupa pod specjalnym nadzorem

Oczywistym jest, że przez pierwsze dwa do dwóch i pół roku życia dzieci, trzeba pamiętać zwłaszcza w okresie letnim o częstych zmianach pieluszek. Trzeba też pupcie niemowlaków w regularnych odstępach czasu wietrzyć. Ich skóra dostaje wtedy odpowiednią dawkę powietrza, a ewentualne bakterie nie namnażają się. Trzeba tez zwrócić uwagę latem na pewne techniczne aspekty. Otóż pieluszkę najlepiej poluzować. Zapinajmy ją odrobinę luźniej, aby pupa cały czas miała choćby minimalny dostęp świeżego powietrza. Ostatnimi czasy sporo mówi się o unikaniu stosowania pudrowych zasypek. W świetle badań, zasypki mogą przeszkadzać w napowietrzaniu skóry, zamykać pory i wywoływać reakcje alergiczne. Czasami nawet pod wpływem ciepła i wilgoci z poru, może dojść do powstania grudek w pachwinach, a to już prosta droga do odparzenia.

 

Właściwe nawilżanie maluszka

 

Słońce, ale także np. wiatr są czynnikami, które wpływają na skórę niemowlęcia w dużym stopniu. Owszem, potrzebna jest mu witamina D, pochodząca ze słońca, ale nadmiar temperatury może bardziej szkodzić niż pomagać. Sucha skóra, jaką często mają maluszki w pierwszym okresie życia, zwłaszcza te z tendencją do problemów atopowych, znacznie częściej ulega podrażnieniom. Na domiar złego, bywa swędząca. Aby temu przeciwdziałać, wskazane jest latem nawilżanie skóry maluchów. Co w tym celu jest najlepsze? Jeśli występuje sucha skóra u niemowlaka, to powinniśmy zadbać nie tylko o jednorazowe jej nawilżenie, ale dokładne smarować ją leczniczymi kremami po każdej kąpieli. Gdy skóra w dotyku jest szorstka i niezmiennie sucha, to wtedy należy sięgnąć po emolienty, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają. Co jeszcze warto wiedzieć o skórze niemowląt, można poczytać na stronie Bepanthen. To kompendium wiedzy stworzone przez specjalistów.

 

 5 sposobów na ochronę skóry dziecka

 

Eskapada na słońce, to moment, kiedy skórę trzeba zabezpieczyć przed nadmiernym promieniowaniem. Skóra dziecka bardzo łatwo ulega poparzeniom właśnie dlatego, że jest bardzo cienka i delikatna. Do szóstego miesiąca życia, niemowlęta nie powinny być wystawiane bezpośrednio na słońce. Czas spędzany przez starsze dzieci na świeżym powietrzu, powinien być tak zorganizowany, by były to raczej godziny wczesno-poranne lub późno popołudniowe. Zawsze najlepiej w cieniu albo półcieniu. No i to, co bardzo ważne – kremy z filtrem do skóry maluszków powinny być zawsze w zasięgu naszej dłoni. Wysokie filtry, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem – to podstawa. Ale te ważny jest skład kremów, pod kątem ich oddychalności. Skórę malca należy smarować zawsze 20 minut przed wyjściem na dwór, by preparat mógł się wchłonąć, a nie spłynąć np. wraz z potem. Poza tym, smarowanie skóry należy powtarzać co jakiś czas. To zależy jak długo przebywamy z maluszkiem na słońcu, ale taki najlepszy czas - to co 2 godziny.

 

Odpowiednie i częstsze niż w innych porach roku – kąpiele, przemyślane ubranka z oddychających materiałów, częsta zmiana pieluszek (możemy zwykłe zastąpić też ekologicznymi wielorazowymi), a także odpowiednie nawilżanie skóry maluszka dobrej jakości kremami, w dodatku z filtrami chroniącymi przed słońcem – oto zestaw najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać latem, chcąc zapewnić mu zdrową skórę i ogólnie dobrą kondycję.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mamma
2017-08-29 15:32:12

Przede wszystkim chronić skórę w miarę możliwości i zabezpieczać przed promieniowaniem UV. Nie można też zapomnieć o nawilżaniu skóry. W tym szczególnie słonecznym czasie lepiej użyć lepszej emulsji, która dłużej utrzyma nawilżenie skóry całej rodziny :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz