Pielęgniarki w szkołach potrzebne od zaraz

W ponad połowie szkół podstawowych nie ma gabinetów pomocy pielęgniarskiej, a na wsiach brakuje ich w blisko 70 proc. placówek.

pielęgniarka

Niewiele szkół w Polsce ma gabinety stomatologiczne. Sytuację miał poprawić zakup 16 dentobusów za 24 mln zł. Pod koniec maja, czyli ponad pięć miesięcy od ich zakupu, świadczenia w nich udzielane były tylko na terenie sześciu województw. W niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać więc z pomocy dentysty.

W Polsce działa tylko ok. 600 gabinetów, czyli w ponad 7 proc. ogólnej liczby placówek szkolnych ( 8,6 tys.). Najwyższy ich odsetek odnotowano w województwie lubelskim - ponad 22 proc. W szkołach w województwie lubuskim i podkarpackim w ogóle nie ma stomatologa.

W krajach Unii Europejskiej przyjęte rozwiązania nie uwzględniają realizacji świadczeń leczniczych przez lekarza dentystę w szkole. Stan zdrowotny uzębienia dzieci w Polsce różni się jednak od tego, jaki obecnie jest obserwowany nie tylko w krajach rozwiniętych, ale także w większości krajów europejskich podlegających transformacji gospodarczej. W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej 1 zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz