Piercing a ciąża i poród

Moda na przekłuwanie innych części ciała niż płatki uszu rozwinęła się w latach 90.

piercing ciaza

Z medycznego punktu widzenia kolczykowanie jest równoznaczne ze skaleczeniem. Przekłucie, w którym umieszczono kolczyk, stanowi otwartą ranę, której gojenie jest długotrwałe. Z tego powodu w piercingu nie używa się np. biżuterii wykonanej ze srebra lub złota, jako metali niekorzystnie wpływających na proces gojenia.

Do świeżych przekłuć często stosuje się tytan G23, bioplast i teflon. Są to materiały hipoalergiczne, pozbawione niklu - który najczęściej jest przyczyną uczuleń - a także biozgodne. Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (piercera), aby zminimalizować ryzyko zakażenia np. gronkowcem lub wirusem zapalenia wątroby typu C, wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem HIV. Piercing wykonywany w jamie ustnej zwiększa ryzyko urazów w uzębieniu, a także licznych ubytków próchnicowych.

Czy piercing jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Kolczykowanie jakichkolwiek części ciała w trakcie ciąży nie jest wskazane, przede wszystkim ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Dlatego najlepiej wstrzymać się z piercingiem do okresu po narodzinach dziecka, już po połogu.

Pępek

Jeśli momencie zajścia w ciążę jest kolczyk w pępku, może on sprawiać nieco kłopotów w późniejszym czasie, gdy ciążowy brzuch zacznie się powiększać, a pępek coraz bardziej uwypuklać.

Kolczyk w pępku może też zaburzać badanie USG - można go zmienić na specjalny, elastyczny sztyft teflonowy, który nie przeszkadza w USG.

Kolczyk w pępku może stanowić również przeszkodę w wykonaniu cesarskiego cięcia, dlatego zaleca się w tym czasie ściągnięcie lub ewentualne zaklejenie miejsca, gdzie on występuje.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

anonim
2018-02-09 12:08:02

Witam to zależy od gustu ja mam kolczyk w pępku od gimnazjum i miałam go również w trakcie ciąży w niczym nie przeszkadzał ani w badaniach ani w niczym , fakt że na czas porodu i jakiś miesiąc przed zdjełam go ponieważ bałam się że po prostu skóra mi się może rozerwać . Pytałam lekarza co o tym myśli powiedział że dużo kobiet ma kolczyk i że w niczym to nie przeszkadza , więc nie rozumiem kamentarzy tych którzy nie mają kolczyka i uważają to za życiowy błąd .. ... . ps. Po porodzie założyłam go spowrotem i mam do tej pory ;) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Halunia
2018-02-09 10:40:03

Kolczyk w pępku to głupota. Kiedyś też chciałam go mieć ale dzięki Bogu zrezygnowałam z tego. Wygląda to szczególnie szpetnie w ciąży, mi by było by wstyd pokazywać taki brzuch.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Halunia
2018-02-09 10:39:51

Kolczyk w pępku to głupota. Kiedyś też chciałam go mieć ale dzięki Bogu zrezygnowałam z tego. Wygląda to szczególnie szpetnie w ciąży, mi by było by wstyd pokazywać taki brzuch.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz