Pigułki antykoncepcyjne a ryzyko zachorowania na raka (NAJNOWSZE BADANIA)

Zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej podnosi ryzyko zachorowania na guza mózgu, jednak naukowcy twierdzą, że to ryzyko jest wciąż niezwykle niskie. Czy w związku z tym jest się czego bać?

pigułki

Na podstawie najnowszych badań opublikowanych kilka dni temu w British Journal of Clinical Pharmacology naukowcy przypuszczają, że długotrwałe przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej aż o 50% podnosi ryzyko zachorowania na glejaka mózgu.

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Danii i objęło 317 kobiet ze zdiagnozowanym glejakiem mózgu oraz 2126 kobiet zdrowych, w wieku od 15 do 49 lat. 

Naukowcy odkryli, że te kobiety, które zażywały pigułki antykoncepcyjne w jakimkolwiek okresie swojego życia, miały wyższe ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu o 50%. Kobiety, które przyjmowały antykoncepcję zawierającą estrogen, progestagen lub oba hormony, podwoiły jeszcze swoje ryzyko.

Wyniki te są zaskakujące. Jak komentują je rozmaici badacze?

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

doroti
2015-02-19 17:09:40

re: Pigułki antykoncepcyjne a ryzyko zachorowania na raka (NAJNOWSZE BADANIA)

Stosuje pigułki od 3 lat zaczęłam je przyjmować po drugiej ciąży. Nie jestem do nich przekonana właśnie ze względu na wpływ na zdrowie ale na więcej dzieci mnie nie stać. Osłonowo na serce i wątrobę przyjmuję harmonellę więc mam nadzieję że przynajmniej te organy nie będą obciążone przez hormony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz