Płaskostopie u dzieci to już plaga! Czy dotyczy również twego malca?

Poznaj przyczyny i skutki, i dowiedz się, jak leczyć.

stopy dziecka

Ortopedzi i fizjoterapeuci biją na alarm. Ponad 80% dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady postawy. Wśród nich szczególnie popularne jest płaskostopie podłużne. Nieprawidłowości mogą być efektem siedzącego trybu życia, braku zajęć ruchowych, otyłości, a także niewłaściwie dobranego obuwia czy nawet podejmowania za namową rodziców zbyt wczesnych prób chodzenia. Często wynikają też one z wrodzonych predyspozycji. Jak zapobiegać takim dolegliwościom i jak z nimi walczyć, gdy już się pojawią?

 

Jak dochodzi do deformacji?

Potocznie mówimy o płaskostopiu podłużnym, jednak tak naprawdę najczęściej mamy do czynienia ze stopą płasko-koślawą. W deformacji tej obserwujemy nie tylko spłaszczenie łuku podłużnego, ale również koślawe ustawienie pięty. Schorzenie może mieć postać dziecięcą lub nabytą, która pojawia się w wieku dorosłym. Postać dziecięca wynika z nadmiernej wiotkości stawów, natomiast nabyta najczęściej jest efektem osłabienia ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. W przypadku obu z nich brak odpowiedniego podtrzymania sprawia, że kość skokowa ustawia się w nieprawidłowy sposób, a w końcu ześlizguje się z kości piętowej, powodując zapadnięcie się zatoki stępu, czyli naturalnej przestrzeni między obiema kościami. Może to mieć poważne konsekwencje nie tylko dla aparatu ruchowego. – Zadaniem stóp jest zapewnienie stabilności i przenoszenia ciała podczas ruchu. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na naszą aktywność i samodzielność. Jest to również gwarancja prawidłowej postawy ciała. Zniekształcenia i zaburzenia w budowie stóp rzutują na przeciążenia kolan, miednicy i kręgosłupa, często pociągając za sobą powstawanie dalszych nieprawidłowości. Pojawia się ból, deformacja sylwetki, a także ograniczenie mobilności – wyjaśnia dr Krzysztof Bryłka, chirurg z Poradni Chorób Stopy.

 

Ślady płaskostopia

Mimo wszystko do ok. 5. roku życia dziecka koślawość pięt jest normalna i nie należy się nią przejmować. Dodatkowo na stopach występuje naturalna poduszeczka tłuszczowa, która zwiększa wrażenie braku sklepienia podłużnego. – Dlatego rozpoznanie płaskostopia może mieć miejsce, dopiero gdy dziecko ukończy 5 lat. Rodzice, którzy chcieliby wówczas sprawdzić, czy stopy  dziecka rozwinęły się prawidłowo, mogą obejrzeć ich mokry ślad, np. na kafelkach w łazience lub na piasku. Brak charakterystycznego łuku na odcisku stopy może świadczyć o nieprawidłowościach. W tej sytuacji koniecznie należy udać się do ortopedy. Zaniepokoić powinny nas również nierównomiernie ścierające się podeszwy butów. Osoby cierpiące na płaskostopie szybciej zdzierają obuwie od wewnętrznej strony – wyjaśnia dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego.

 

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz