Po 18 latach nieobecności wróciło polio. Przez brak szczepień

Pierwsze przypadki zaobserwowano w Papui-Nowej Gwinei. Lekarze alarmują - będzie tylko gorzej!

niemowlę

Choroba Heinego-Medina, nazywana potocznie heinemedina, to wirusowa choroba zakaźna, wywoływana przez wirus polio. Prowadzi bezpośrednio do kalectwa, a w skrajnym przypadku do zapalenia mózgu, które prowadzi do śmierci. Szczepienia profilaktyczne, które stosuje się od wielu lat, pozwoliły na skuteczną walkę z chorobą i wyeliminowanie jej w większości krajów na świecie.

Okazuje się jednak, że brak szczepień bardzo szybko wybudził chorobę ze śpiączki - nowe przypadki zachorowań odnotowano w Papui-Nowej Gwinei.

Pierwszy z nich pojawił się w kwietniu - polio podejrzewano u 6-letniego chłopca. Następnie obecność wirusa zdiagnozowano również u kolejnych osób z jego otoczenia. To spowodowało oficjalny komunikat od władz Papui-Nowej Gwinei, że wybuchła u nich choroba Heinego-Medina. Obecnie trwa szczepienie u dzieci, które do tej pory nie otrzymały szczepionki. Wprowadzono również szeroko pojętą naukę o profilaktyce zapobiegającej zachorowaniu, szczególnie jeśli chodzi o higienę, ponieważ to jej brak mocno wpływa na rozprzestrzenianie się choroby.

W Polsce szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe i znajdują się na stałej pozycji w kalendarzu szczepień. Pierwszą dawkę OPV podaje się niemowlętom w 3-4 miesiącu życia. Przypominające podaje się kolejno po 5 i 16 miesiącu życia dziecka. Dodatkowa, doustna, jest podawana po skończonych 6 urodzinach.

Papua-Nowa Gwinea położona jest na wyspie na Oceanie Spokojnym, co oznacza, że jest w naturalny sposób wyizolowana. Prawdopodobieństwo, że epidemia Heinego-Mediny rozprzestrzeni się na inne kraje, w tym dotrze do Polski, jest znikome. Nie oznacza to jednak, że nie warto szczepić dzieci, by zapobiegać podobnym epidemiom.

 

 

AK

Źródło: The Guardian, polki.pl

Komentarze (6)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

spin
2018-10-26 21:19:16

Ta epidemia jest wywolana przez szczepionkowy wirus polio czyli epidemia wybuchla przez szczepienia a nie przez ich brak. Autor artykulu manipuluje. Zrodla? prosze bardzo: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/09/12/papua-new-guinea-polio-outbreak-spreads-capital/ Nawet WHO to przyznaje tez:http://www.who.int/csr/don/02-July-2018-polio-png/en/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Miranda
2018-07-05 16:54:03

Po 18 latach od czego? W Indiach np. nigdy polio nie zniknęło. A gdy zaczęto tam masowo szczepić OPV już we współczesnych czasach to się sytuacja jeszcze bardziej pogorszyła. Tam gdzie brak higieny a odchody wpływają bezpośrednio do rzeki z której dalej pobiera się wodę pitną bez oczyszczania (np. Indie) , tam nigdy nie znikną choroby. Kampania szczepień w Indiach doprowadziła do wzrostu przypadków paraliżu od wirusa odszczepiennego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz