Policyjna akcja PASY

Na terenie całego kraju trwają policyjne działania "PASY", polegające na kontroli kierujących i pasażerów w zakresie jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

Rodzina w samochodzie

Eksperci przypominają o następujących zasadach:

 • Prawidłowo zapięty pas pionowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi. Nie wolno układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami. Pas biodrowy powinien przechodzić na wysokości miednicy (opiera się na kościach biodrowych), a nie na brzuchu.
 • Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa dorosłego powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha a pas piersiowy – powinien przebiegać nad środkiem barku bez tendencji zsuwania się z ramienia.
 • Pas nie uchroni przed wysunięciem się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu w deskę rozdzielczą kogoś, kto w momencie wypadku jest pochylony. Pozycja dająca duże szanse przeżycia to pozycja siedząca.

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

 1. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
 2. kobiety o widocznej ciąży;
 3. dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3 (autobus);
 4. osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
 5. kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
 6. instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
 7. policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
 8. funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
 9. żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
 10. zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
 11. konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
 12. dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6).

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz