Poporodowe kłopoty z pęcherzem

Nie wstydź się ich! Mogą zdarzyć się każdej mamie. Podpowiadamy, czym są i jak sobie z nimi poradzić.

kobieta z bólem pęcherza

Po porodzie wszystko jest inne, a o wielu aspektach tej „inności” nie zwykło się mówić, bo połóg to wciąż temat tabu. Jedną z dolegliwości, które spotykają kobiety po porodzie, są kłopoty z pęcherzem.

Problemy z oddawaniem moczu

Klasycznym objawem występującym tuż po porodzie są problemy z oddawaniem moczu. Trudności w oddawaniu moczu mogą być spowodowane naciągnięciem mięśni kanału rodnego i podbrzusza oraz otarciami okolic cewki moczowej. Pęcherz ma po porodzie więcej miejsca, więc potrzeba więcej czasu na jego wypełnienie. Pierwsze oddawanie moczu po porodzie wiąże się zazwyczaj ze strachem przed pęknięciem szwów. Towarzyszy mu ból i pieczenie. Aby zapobiec powstawaniu infekcji zaleca się, by oddać mocz najpóźniej 8 godzin po porodzie.

Nietrzymanie moczu

Kolejną niedogodnością związaną z poporodowymi kłopotami z pęcherzem  jest nietrzymanie moczu. Podczas porodu dziecko bardzo mocno naciska na pęcherz, przez co w niektórych przypadkach na jakiś czas przestaje on wysyłać sygnały o konieczności oddania moczu. Nietrzymanie moczu może być również spowodowanie działaniem środków znieczulających, które są podawane w trakcie porodu. Niektórym kobietom zdarza się tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które jest spowodowane przeciążeniem organizmu podczas porodu. Dolegliwości te przeważnie ustępują w przeciągu 2–3 miesięcy od porodu.

Infekcje układu moczowego

Najczęstsze problemy w tym okresie to zakażenia grzybiczne i zakażenia wirusowe. Kobieta niestety jest wtedy bardziej podatna na wszystkie infekcje intymne, takiej jak rzęsistek pochwowy czy chlamydioza. Taka infekcja wiąże się z bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem i upławami. To, że po porodzie zdarzają się infekcje intymne, jest zupełnie normalne. Cały układ płciowy jest wtedy rozstrojony, więc to, co w normalnych warunkach nie wpłynęłoby na nasz organizm, nagle staje się powodem infekcji. Zakażenie okolic intymnych podczas porodu i po nim może też odbić się na całym układzie moczowym. Dbaj więc o higienę i podmywaj się najczęściej jak to tylko możliwe. W połogu warto używać wkładek higienicznych i często je wymieniać.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz