Jeśli w programie 500 plus będą zmiany, to tylko na lepsze

Tak zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki, który jednocześnie zaprzecza planom odejścia od dotychczasowych zasad w programie Rodzina 500 plus.

pieniadze 500 plus

W ubiegłym roku na świadczenia rząd przeznaczył 17 mln zł, a w tym roku 23 mln zł. Do końca października wpłynęło 2 mln 556 tys. nowych wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus. Pozytywnie rozpatrzono do tej pory 2 mln 186 tys. wniosków. 1 października rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie.

W nowym okresie świadczeniowym wyprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczy rodziców samotnie wychowujących dzieci. Aby móc pobierać świadczenie, muszą oni do wniosku dołączyć pochodzący od sądu lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy ustalający alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli zaświadczenie takie nie zostanie dołączone do wniosku, urząd go przyjmie, ale wezwie do uzupełnienia braku w terminie 3 miesięcy.

Złożenie wniosku w październiku spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Złożenie wniosku później niż w październiku oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Główne zasady programu 500 plus pozostają bez zmian: wciąż jest to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane bez kryterium dochodowego na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Kryterium dochodowe obowiązujące przy pierwszym dziecku wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

- Jeśli w programie 500 plus miałyby nastąpić zmiany, to tylko "in plus". W przyszłości będziemy myśleć o zmianie progu dochodowego na jednego członka rodziny, co przy odpowiednich zmianach może sprawić, że jeszcze więcej rodzin z jednym dzieckiem będzie mogło być beneficjentem tego programu – zapowiada wicepremier Morawiecki.

Tomasz Wolf

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz