Przejrzysty przewodnik po badaniach ciążowych

Jeśli będziesz mamą albo dopiero planujesz ciążę, sprawdź, które badania są koniecznie i dlaczego należy je robić.

ciąża

Kobieta, która spodziewa się dziecka, musi pamiętać o wielu kwestiach związanych ze zdrowiem – jej oraz dziecka. Aby upewnić się, czy wszystko jest z wami w porządku, powinnaś robić sobie badania i testy laboratoryjne. Przede wszystkim warto pamiętać, że opieka lekarska nad kobietą spodziewającą się dziecka gwarantowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zatem chcesz, aby badania i testy były wykonywane bezpłatnie, sprawdź najpierw, czy gabinet lekarza, którzy poprowadzi twoją ciążę, ma podpisaną umowę z NFZ.

Jak często do ginekologa?

Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim regularnie odwiedzać ginekologa – już w pierwszym trymestrze powinnaś odwiedzić go przynajmniej dwukrotnie, natomiast w kolejnych trymestrach wizyt powinno być jeszcze więcej. Zaleca się, aby kobiety na początku ciąży zgłaszały się do lekarza co cztery tygodnie, od 32. do 36. tygodnia co dwa tygodnie, natomiast po 36. tygodniu – co tydzień.

W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący twoją ciążę zapyta o stan zdrowia (nie tylko twój, ale też twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi), da wskazówki odnośnie diety i stylu życia. Założy ci też kartę ciąży, w której będzie zapisywał wyniki badań kontrolnych, listę stosowanych leków itp. Kartę ciąży oraz zaświadczenie o grupie krwi przyszła mama powinna zawsze nosić ze sobą.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz