Stres plemników może być przyczyną niepłodnosci

Nie chodzi jednak o emocje, a o stres oksydacyjny. Sprawdź, co go wywołuje.

męska płodność

Jak dowodzą badania amerykańskich naukowców, jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń płodności mężczyzn może być stres oksydacyjny. Czym jest stres oksydacyjny? W wyniku różnych reakcji w komórkach naszego organizmu powstają reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). Jeśli ilość reaktywnego tlenu jest zbyt duża, organizm sobie z nimi nie radzi, natomiast wolne rodniki wchodzą w relacje z tłuszczami, białkami i DNA. W efekcie uszkadzane lub niszczone są komórki w tym przypadku nasienie.

Plemniki są bardzo wrażliwe na reaktywne formy tlenu ze względu na swoją budowę komórkową. Stres oksydacyjny może doprowadzić do niszczenia plemników, a także prowadzić do zaburzeń genetycznych (wysoki poziom fragmentacji DNA, delecje, mutacje, inne zmiany w DNA). U pacjentów można zauważyć także obniżenie ruchliwości i żywotności plemników. Badacze zauważyli jednocześnie, że u mężczyzn, u których występuje nadmiar wolnych rodników, mimo iż nasienie ma dobre parametry, znacznie wydłużyła się czas starania o dziecko.

Co może wywołać stres oksydacyjny? Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na styl życia i środowisko.

Wśród czynników ryzyka wymienia się:

  • stres;
  • intensywny, regularny wysiłek fizyczny;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne;
  • palenie papierosów;
  • kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią oraz z tlenkami azotu poprzez żywność czy spaliny samochodowe;
  • zażywanie niektórych leków – antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydów oraz antykoagulantów;
  • alkohol.

Istotną przyczyną stresu oksydacyjnego jest również niewłaściwa dieta, a konkretnie spożywanie m.in.: wysoko przetworzonej żywności, pryskanych i nawożonych sztucznie owoców i warzyw; wędzonych, smażonych, przypalonych produktów. Lekarze zauważają także, że z wiekiem mechanizmy obronne organizmu przed nadmiarem wolnych rodników ulegają osłabieniu.

Diagnostykę nasienia i ocenę zwiększonego poziomu ROS można przeprowadzić w klinikach leczenia niepłodności.

Jak poprawić płodność?

Lekarze zalecają przede wszystkim zmianę stylu życia, w tym ograniczenie palenia, spożywania alkoholu i kawy, wprowadzenie regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej do codziennego życia, unikanie przeciążania organizmu, nadmiernego stresu i zmęczenia, zadbanie o właściwą ilość snu. Warto zwrócić uwagę na dietę przyszłego taty, w której nie powinno zabraknąć witamin i minerałów, a także substancji o działaniu antyoksydacyjnym. Specjalista może zalecić także suplementację przede wszystkim preparatami zawierającymi antyoksydanty takie jak: witamina C, witamina E, karotenoidy, selen, koenzym Q10, cynk.

Warto wiedzieć, że reaktywne formy tlenu mogą powodować uszkodzenia wszystkich występujących w organizmie biocząsteczek nie tylko nasienia.

Czytaj też: Dieta przyszłego taty >>>

db

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Aneta Krysińska
2017-10-23 14:35:50

Z mężem długi czas staraliśmy się o dziecko i nam się nie udawało. Na bieżąco sprawdzaliśmy wynik płodności mężna testem: http://accusperm.pl/ oraz mąż brał suplementy diety z l-karnityną, ten https://medizal.pl/pl/p/Androferti-na-poprawe-nasienia2C-1-1-gratis/463 i po w końcu nam się udało

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Krzysztof Konopka
2017-10-06 13:32:28

Tajemnica długowieczności! ****** Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia. To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska. Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił. Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniają ... cych proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu. Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość! Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu. Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość. Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl ****** t76r56fe54d4w3wd5ef6g67th8j98ujy8ht67g56f54ed434 Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz