Autyzm pojawia się już u kilkunastomiesięcznych maluchów

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt.

niemowle autyzm

Autyzm często można zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, symptomy zawsze pojawiają się natomiast przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza, ponieważ dzięki niej i właściwie dobranym działaniom terapeutycznym można znacząco zmniejszyć nasilenie wielu objawów, a tym samym dać szanse na samodzielne funkcjonowanie w życiu dorosłym. 

Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Brak odpowiedniej terapii i wsparcia może prowadzić do bardzo poważnych trudności w funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu (ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanawiając 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, chciało zwrócić uwagę nie tylko na dyskryminację, jakiej doświadczają osoby z autyzmem i ich najbliżsi, ale również na rosnącą liczbę osób z ASD na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 68 ma autyzm i jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. W naszym kraju autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 150. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.

Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Dlatego tak ważne jest pokazanie otwartości na nich poprzez udział w akcjach i wydarzeniach na rzecz tej grupy osób. Fundacja SYNAPSIS co roku podejmuje aktywne działania zmieniając świat dla osób z autyzmem. Aby osoby z ASD i ich rodziny, zarówno 2 kwietnia, jak i przez cały kwiecień, poczuli się wyjątkowo, podświetlone są na niebiesko budynki.

Dzięki współpracy z Miastem st. Warszawa i grupą zarządzającą nieruchomościami, w tym roku w dniach 2 i 3 kwietnia na niebiesko zaświeciło się ponad 100 budynków w całej Polsce. W iluminacji w Warszawie uczestniczyły m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, Warsaw Spire, Atrium Tower, Marynarska Point One, Klif Tower, Mokotów Plaza, Senator, Prime, Athina Park, Grzybowska Park i wiele innych. Fundacja zachęca do inicjowania różnych akcji ‘na niebiesko’ mających na celu poparcie dla środowiska osób z ASD. Świecić na niebiesko można ubiorem, makijażem, fryzurą, zmianą zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz