Autyzm pojawia się już u kilkunastomiesięcznych maluchów

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt.

dziewczynka autyzm

W ramach działań edukacyjnych, po raz pierwszy w stolicy od 4 do 21 kwietnia zostaną zorganizowane Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu, których współorganizatorem jest Fundacja SYNAPSIS. W różnych punktach Warszawy odbędą się warsztaty dla rodziców, szkolenia, konsultacje ze specjalistami m.in. psychologiem, pedagogiem specjalnym, logopedą, neurologiem. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Fundacji www.synapsis.org.pl

W sobotę, 7 kwietnia w godz. 12:00-18:00 po Warszawie będzie kursował Tramwaj Edukacyjny, w którym specjaliści będą udzielali porad na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Będzie można również wziąć udział w wykonaniu prostych zadań i przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają świat.

11 kwietnia organizatorzy zapraszają do Kina Muranów na przegląd filmów pt. „ARTYZM, AUTYZM, AUTENTYZM”. Pokaz rozpocznie polski film dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. Dzieło wielokrotnie nagradzane za walory artystyczne, jednocześnie pokazujące indywidualne przeżycia bohaterów, osadzone w trudnym kontekście społecznym. Ważnym punktem wydarzenia będzie spotkanie z reżyserką dokumentu. Podczas przeglądu swoje prace zaprezentują również studenci Wydziału Animacji Warszawskiej Szkoły Reklamy, będący osobami z autyzmem i zespołem Aspergera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, wystarczy przesłać zgłoszenie uczestnictwa wraz z podaniem liczby miejsc na adres email muranow@synapsis.org.pl

9 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Jubileuszowa XXX Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki. Znajdą się w niej prace malarskie, graficzne, rysunkowe, jak i rzeźba oraz fotografia wybitnych twórców. Wielu z nich ma w swoim dorobku wystawy indywidualne, nagrody w prestiżowych konkursach czy udział w ważnych przeglądach zbiorowych. W ofercie znajdą się poszukiwane prace m.in. Krzysztofa Pająka, Beaty Murawskiej, Michała Suffczyńskiego, Antoniego Kowalskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Łukasza Huculaka, Jacka Malinowskiego, Wojciecha Ćwiertniewicza czy Zdzisława Beksińskiego. Po raz drugi na aukcji będą też licytowane dzieła stworzone przez uzdolnionych artystycznie pracowników Pracowni Rzeczy Różnych Fundacji SYNAPSIS – osoby ze spektrum autyzmu. Całkowity dochód ze sprzedaży prac dofinansuje terapię dzieci oraz osób dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera, prowadzoną w ośrodkach Fundacji SYNAPSIS. Katalog aukcyjny jest dostępny na stronie www.artinfo.pl.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz