Podczas profilaktycznych badań u jednej trzeciej dzieci wykryto niepokojące zmiany

Akcja w ramach kampanii społecznej miała zachęcić do profilaktyki onkologicznej. Wyniki zaskoczyły wszystkich.

rak u dzieci

Fundacja" Jesteśmy Blisko" organizuje kampanie społeczne, które mają na celu uświadamianie Polaków, jak istota jest profilaktyka. Włoszczowska fundacja wraz z buską organizacją "Słoneczna Przyszłość" zorganizowała w marcu i kwietniu kolejną akcję badań profilaktycznych. Tym razem skupiła się na profilaktyce onkologicznej dzieci. Wyniki zaskoczyły wszystkich.

- Do tej pory nasze akcje prozdrowotne częściej skierowane były do dorosłych – osteoporoza, rak prostaty, borelioza. Dlatego teraz postanowiliśmy zrobić coś dla zdrowia najmłodszych – mówi Małgorzata Wypychewicz, przewodnicząca rady fundacji.

Zainteresowanie akcją było ogromne. W ciągu czterech dni przebadano w sumie 164 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, w tym 86 dziewczynek i 78 chłopców. Łącznie wykonano 492 badania USG, które skupiały się na trzech odcinkach: szyi, jamie brzusznej, u dziewcząt miednicy mniejszej, natomiast u chłopców – moszny.

Z raportu, jaki otrzymała fundacja wynika, że u ponad 30% dzieci (51 przypadków) wykryto odstępstwa od normy. Ostatecznie u 13 z nich wykryto zmiany ogniskowe, które wymagały pogłębionej diagnostyki.

Ta, jak i inne nasze akcje profilaktyczne pokazują, jak istotna jest profilaktyka zdrowia. To ona pozwala nam zareagować wcześniej na istotny problem i zaradzić mu – zaznacza Małgorzata Wypychewicz.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz