Ratunku! Kolka niemowlęca!

Skąd się bierze? Dlaczego dotknęła akurat Twoje dziecko? Jak jej zapobiegać i jak łagodzić jej objawy? Staramy się zadowalająco odpowiedziec na te pytania. Robimy to zwłaszcza dla zmęczonych kolką swoich maluszków Mam.

dzidzia

Objawów kolki nie da się pomylić z żadnymi innymi. Napadowy płacz, niedający się ukoić, trwający od kilku minut do kilku godzin, zazwyczaj wieczorową porą, niekiedy po jedzeniu. Towarzyszy mu podkurczanie nóżek i naprężanie ciała. Należy pamiętać, że jest to przejściowy okres w życiu dziecka,  który pojawia się około 3 tygodnia życia i trwa około 3 miesiące. Jest to przykra dolegliwość, którą po prostu trzeba przetrwać.

Przyczyna powstawania kolki do końca nie jest jasna. Czynnika sprawczego specjaliści upatrują  m.in. w alergii pokarmowej, nadmiernej perystaltyce jelit, niedojrzałości układu pokarmowego czy niedostatecznie jeszcze rozwiniętym układzie nerwowym. Czasami bywa i tak, że kolka pojawia się w wyniku zbyt łapczywego jedzenia, które prowadzi do nagromadzenia się powietrza w jelitach. Są i takie sytuacje, gdy bóle brzuszka są próbą odreagowania zbyt dużej ilości negatywnych emocji doświadczanych w ciągu dnia (np. zbyt napiętej, nerwowej, stresującej sytuacji  w domu). Maluszek może cierpieć na kolkę, kiedy karmiąca mama przeżywa stresy lub denerwuje się podczas karmienia.

Każda mama jednak chce wiedzieć przede wszystkim, jak zapobiegać kolce, albo chociaż jak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, a kiedy już się pojawi - jak przetrwać ten trudny czas. Przeczytaj o tym dalej.

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ania
2014-10-02 19:46:41

re: Ratunku! Kolka niemowlęca!

Ja karmilam moja córeczke piersia i od 3 tygodnia miala kolki takie ze zaden lek nie pomagal. Po kilku tygodniach dowiedzialam sie ze mam zrezygnowac z nabialu i córce kolki minely jak reka odjal bez zadnych leków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-10-02 19:35:47

re: Ratunku! Kolka niemowlęca!

moją córcię od pierwszego tygodnia życia do konca 3 miesiąca męczyły bóle brzuszka wieczorami przez kilka godzin, nic nie pomagało, aż zaczęliśmy stosować sab simplex lub delicol. Czasem gdy małą boli brzuszek (ma 5 mcy) podajemy Delicol, ból mija jak ręką odjął.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Agnieszka
2014-10-02 17:16:36

re: Ratunku! Kolka niemowlęca!

U nas pomagał masaż brzuszka i dźwięk suszarki (można ściągnąć z internetu). Na chwile pomagało jak przylozylismy ciepłą pieluszke tetrową do brzuszka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-10-02 16:52:43

re: Ratunku! Kolka niemowlęca!

Napisz komentarz...Nejlepiej podawac homeopatie to nie ma skutkow ubocznych i mozna podawac dla niemowlat bez problemu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz